Spis treści

Leczenie reumatyzmu wg św. Hildegardy

Z punktu widzenia medycyny konwencjonalnej reumatyzm jest nieuleczalny. Można jedynie tłumić choroby środkami przeciwbólowymi, hamującymi stany zapalne i immunosupresyjnymi.
Tego typu terapia oczywiście nie usuwa przyczyn choroby, a dodatkowo powoduje liczne skutki uboczne jak np. wrzody żołądka i jelit, uszkodzenia wątroby i nerek czy osłabienie systemu odpornościowego.

Inne podejście do tej choroby mają lekarze naturaliści, w tym najwybitniejsza zielarka Średniowiecza św. Hildegarda z Bingen. Uważają, że należy leczyć przyczynę, a nie sam objaw choroby. A przyczyną reumatyzmu, wg nich, jest presja sukcesu, przewlekły stres oraz nadmierne spożycie mięsa, tłustego sera, jajek i produktów mlecznych. Wskutek tego dochodzi do zaśmiecenia tkanki łącznej, naczynia, nerwy, mięśnie i stawy twardnieją, skrzywiają się i ulegają zwyrodnieniu.

U osób chorych na reumatyzm naturalna podstawa regulacyjna tkanki łącznej jest blokowana przez substancje trujące i toksyny, tak że w wewnętrznej błonie stawów i w tkance łącznej odkładają się „infiltraty” komórkowe – tak zwane guzki reumatyczne. Jeśli te składy trucizny są przepełnione, oczyszczają się przez wymywanie substancji trujących, wskutek czego od czasu do czasu lub przy niekorzystnej dla reumatyków pogodzie (zimno lub wilgoć) może dojść do ataków bólu.

Wg naturalistów, substancje trujące są właściwą przyczyną reumatyzmu. Do tych trucizn lub toksyn zaliczamy nie tylko bakterie, wirusy i toksyny pochodzące z przemiany materii pasożytów, lecz również obciążenia wskutek plomb z amalgamatu, leki chemiczne, a szczególnie błędy dietetyczne. Przyczyną są także: brak umiaru w jedzeniu i piciu, zakłócenie stylu życia zbyt dużą ilością stresu, złe emocje typu gniew, strach czy niecierpliwość.

 

Zobacz również:

Dieta przeciwreumatyczna


Dieta przeciwreumatyczna

Ziołolecznictwo - reumatyzm


Zioła w chorobach reumatycznych

Gimnastyka przy artretyzmie


Ćwiczenia na artretyzm


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.