Nadciśnienie alternatywnie

Nadciśnienie tętnicze jest coraz częstsze. I często chorzy muszą brać kilka leków, by osiągnąć zamierzony efekt. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie skutecznymi środkami alternatywnymi, obniżającymi nadciśnienie, a nie dającymi efektów ubocznych, jest coraz większe. Czy te alternatywne terapie są skuteczne? Postanowili to zbadać naukowcy amerykańscy z Centrum Medycznego Uniwerstytetu Rochester. W tym celu przeanalizowali wiele wcześniejszych badań i wyniki analizy opublikowali w Journal of Clinical Hypertension. Badanie relacjonuje serwis ScienceDaily.

Zdaniem autorów badania, nie ma wprawdzie wystarczających danych, by zalecać rutynowo któreś z tych alternatywnych środków do leczenia nadciśnienia, ale w indywidualnych przypadkach mogą być skutecznie. Naukowcy podkreślają, że wszyscy chorzy na nadciśnienie powinni w pierwszym rzędzie przejść na niskosolną dietę, bogatą w błonnik i ubogą w tłuszcze, jeść dużo warzyw i owoców i regularnie ćwiczyć, zwłaszcza gdy mają nadwagę. A każda alternatywna metoda leczenia nadciśnienia może być stosowana tylko jako uzupełnienie zdrowego stylu życia.

Środki alternatywne są, zdaniem autorów badania, bezpieczne o ile pacjenci nie zaniechają przestrzegania zaleceń lekarza prowadzącego. A jakie to środki? Oto one:

Suplementy diety

Najważniejszym suplementem diety dla nadciśnieniowców jest koenzym Q10, witamino podobny enzym, uznany przez wielu naukowców za najskuteczniejszy wśród przeciwutleniaczy, niezbędny do produkcji energii. Pacjenci z nadciśnieniem maja zazwyczaj zaniżony poziom koenzymu Q10, a liczne badania dowodzą, że terapia tym suplementem znacząco obniża nadciśnienie. 
Poza koenzymem Q10, właściwości obniżania ciśnienia wykazuje potas. Zdaniem naukowców zwiększenie spożycia produktów bogatych w potas da takie same efekty obniżenia ciśnienia jak suplementy z tym minerałem. Szczególnie bogate w potas są: świeże ziarno sojowe, bób, pestki dyni, a także burak, szpinak, łosoś i makrela. (Zobacz Potas – antagonista sodu).

Leki ziołowe

Podstawowym lekiem ziołowym na nadciśnienie jest jemioła. Wyciąg z jemioły, często stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej, wykazał właściwości obniżające ciśnienie w badaniach na zwierzętach. Naukowcy przestrzegają jednak, że stosowany w wysokich dawkach może być toksyczny. W leczeniu nadciśnienia stosowany jest również wyciąg z głogu, ale ma on słabsze działanie.
Trzeba również pamiętać, że wiele roślin, w tym popularny dziurawiec i korzeń lukrecji mogą podwyższyć ciśnienie.

Akupunktura i medytacje

Wyniki poszczególnych badań okazały się różne w zależności od przyjętej metodologii i dlatego nie stanowią jednoznacznego dowodu na to, że akupunktura i medytacje obniżają ciśnienie krwi. Naukowcy analizujący te badania twierdzą jednak, że akupunktura, a zwłaszcza medytacja transcendentalna mogą być pomocne przy nadciśnieniu. Inne techniki, które mogą dawać podobne rezultaty to praktyki Zen i Qi Gong.

barb

 

Zobacz również:

Nadciśnienie tętnicze


Jak sobie radzić z nadciśnieniem

Dieta na nadciśnienie title=


Dieta przy nadciśnieniu

Koenzym Q10


Koenzym Q10


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.