Jak kupować i stosować środki naturalne

Zioła i lekarstwa pochodzenia roślinnego oraz wszelkiego rodzaju środki naturalne, powszechnie dostępne bez recepty, podbijają świat. Coraz częściej po nie sięgamy chcąc uniknąć efektów ubocznych konwencjonalnego leczenia. I często środki te skutecznie zastępują syntetyczne leki, zwłaszcza w przypadku pospolitych dolegliwości.

Ale - mimo że skutki uboczne przyjmowania leków naturalnych są nieporównywalnie mniejsze niż w przypadku stosowania leków na receptę - nieprawidłowo stosowane lub przedawkowane, także mogą zaszkodzić. By tego uniknąć, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

 

Jak stosować środki naturalne - zasady ogólne

  1. Nie zażywaj naturalnych medykamentów na poważne choroby, które sama u siebie rozpoznałaś. Dotyczy to zwłaszcza środków stosowanych w zastoinowej niewydolności serca, depresji, nowotworach czy zespole przewlekłego zmęczenia. Środki te działają, ponieważ są bardzo aktywne farmakologicznie. Przede wszystkim musisz mieć pewność, że dolegliwość, która cię męczy, jest naprawdę tą chorobą, o której myślisz. A zatem, jeśli to możliwe, przeprowadzaj kurację za wiedzą swego lekarza, który pomoże zdiagnozować chorobę a potem ocenić skuteczność leczenia.

  2. Jeżeli przyjmujesz już jakieś leki na receptę, nie zastępuj ich ani nie uzupełniaj środkami pochodzenia naturalnego bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

  3. Nie zażywaj większych dawek, niż to podano w ulotce.

  4. Jeżeli po zażyciu środka naturalnego zauważysz u siebie nietypowe reakcje – takie jak wysypka, alergia czy ból głowy – zaprzestań stosowania leku, a jeśli objawy się utrzymują lub wydają się groźne, skonsultuj się z lekarzem.

  5. Jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, cierpisz na przewlekłą lub poważną chorobę, zanim sięgniesz po środki naturalne, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Jak kupować leki pochodzenia naturalnego

Wybranie najlepszego produktu wśród dziesiątek jemu podobnych nie jest łatwym zadaniem. Ponieważ oficjalnie nie określono, jak silnie powinny działać leki naturalne, by znaleźć się w sprzedaży, nie ma żadnej gwarancji, że produkt, który nabywasz, ma znaczące działanie farmakologiczne. Niestety, nierzadko zdarza się, że środek dostępny na rynku nie zawiera wcale lub prawie wcale aktywnych składników. Jak więc wybrać dobry, skuteczny i bezpieczny środek?

  • Kupuj tylko produkty renomowanych firm farmaceutycznych, znanych na rynku z jakości. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości poproś farmaceutę lub sprzedawcę o wskazanie dobrego produktu renomowanej firmy.

  • Sprawdzaj etykietę. Najlepszą gwarancją skuteczności jest umieszczone na etykiecie sformułowanie „produkt standaryzowany”. Oznacza to, że lek zawiera określony procent związku o stwierdzonej aktywności farmakologicznej.

  • Zwracaj uwagę na postać produktu. Zasadniczo najlepsze są wyciągi: w postaci płynnej, sproszkowanej lub stałej, także te zawarte w kapsułkach. Zioła nieprzetworzone mogą szybko stracić swoje właściwości.

  • Wybieraj środki jednoskładnikowe. Jako ogólną zasadę możesz przyjąć, że nie należy kupować wieloskładnikowych mieszanek. Jeśli potrzebujesz jeżówki wąskolistnej, kup samą jeżówkę. To, że można ją łączyć z jaskrem lub innymi ziołami, niekoniecznie podnosi jej walory lecznicze. To samo dotyczy innych produktów. Kiedy potrzebujesz miłorzębu japońskiego na poprawę pamięci, kup lepiej silny, jednoskładnikowy środek niż rozrzedzoną miksturę z żeń-szeniem, czosnkiem czy innymi ziołami.

barb
na podstawie: Sekcja Zdrowie, poz. 70

 

Zobacz również:

Zioła nie zawsze bezpieczne


Zioła nie zawsze bezpieczne

Zioła lecznicze


Zioła dla zdrowia

Ziołolecznictwo


Leczenie ziołami


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.