Relaks zimową porą

Zima może być doskonałą porą, by w szczególności zadać o zdrowie i samopoczucie. Warto wykorzystać długie wieczory i oddać się zabiegowi relaksacyjnemu jakim jest masaż, który skutecznie poprawi kondycję psychofizyczną.

Czym jest relaks?

Słowniki definiują słowo relaks jako stan fizycznego i psychicznego odprężenia, charakteryzujący się zmniejszeniem napięcia mięśniowego oraz poczuciem ulgi. Choć wydaje się, że stan rozluźnienia możemy osiągnąć w prosty sposób, nie jest to tak oczywista sprawa. Obecnie żyjemy w ciągłym napięciu i stresie, a relaks wcale nie przychodzi łatwo. – Bywa, że zaniedbujemy ten element życia, ponieważ nie jesteśmy świadomi jak ważną rolę pełni w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji psychofizycznej. Zrelaksowane ciało i wyciszony umysł to podstawa profilaktyki zdrowotnej – mówi Władysław Fedejko, ekspert HoMedics. Szczególnie zimą, gdy przez niekorzystne warunki biometeorologiczne dodatkowo narażeni jesteśmy na pogorszenie stanu zdrowia i samopoczucia. Stan wyciszenia i relaksu, możemy osiągnąć za pomocą masażu. Relaksacja w takiej formie to nie wyrafinowana rozrywka dla wybranych, a podstawa sprawnego funkcjonowania naszego organizmu. Istnieje kilka rodzajów masażu i proste sposoby, by wykonać je w warunkach domowych.

Refleksoterapia czyli masaż stóp

Jest jednym z najprzyjemniejszych i najskuteczniejszych sposobów na relaks. Masując stopy działamy stymulująco na receptory, czyli wyspecjalizowane komórki nerwowe stanowiące zakończenie włókien nerwowych. Znajdują się one w określonych miejscach na stopach, zwanych strefami refleksyjnymi. – Uciskanie i masaż tych miejsc pobudza pracę organów wewnętrznych, krążenie krwi i przemianę materii, co korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia. Przede wszystkim jednak skutecznie odpręża, uspokaja i poprawia samopoczucie – mówi Piotr Sikorski, dyplomowany masażysta – chiropraktyk. Masaż stóp możemy wykonać samodzielnie, pamiętając o kilku zasadach. Ruchy powinny być koliste, wykonywane kilkakrotnie od palców do pięt. Pamiętajmy o użyciu kremu nawilżającego lub balsamu, który dodatkowo odżywi skórę stóp. Jeśli chcemy ułatwić sobie masowanie, warto zainwestować w masażer do stóp. Istnieją na rynku urządzenia, których działanie opiera się na dalekowschodniej technice ucisku czyli na masażu shiatsu. – To technika doskonale sprawdzającą się w relaksacyjnych zabiegach ponieważ mocno rozmasowuje mięśnie i skutecznie usuwa napięcie – dodaje Władysław Fedejko. Masaż stóp to doskonały pomysł na zimowe wieczory, ponieważ w tym okresie stopy potrzebują szczególnej uwagi.

Masaż pleców – przyjemne z pożytecznym

Bóle pleców to dolegliwości, które dotykają prawie 80% Polaków. Jest to konsekwencja m.in.: braku aktywności fizycznej i długotrwałego utrzymania ciała w jednej pozycji (np. siedzącej lub stojącej). Bóle nasilają się szczególnie zimą z powodu niskich temperatur. Nie musimy od razu udawać się na konsultacje z lekarzem czy próbować leczyć się tabletkami przeciwbólowymi. Masaż jest bowiem skuteczną metodą walki z bólem oraz przyjemną techniką relaksacyjną. – Korzystając z masażu relaksacyjnego, rozluźniamy mięśnie, pobudzamy układ krążenia oraz pozytywnie oddziałujemy na kondycję psychofizyczną – mówi Piotr Sikorski. Masaż leczniczy najlepiej wykonać u dyplomowanego fizjoterapeuty. Zabieg relaksujący z kolei możemy zapewnić sobie w domu. Istnieją bowiem na rynku maty masujące, przeznaczone do samodzielnego użytku. Oferują kompleksowy masaż pleców, ponieważ posiadają funkcję masażu shiatsu, rolującego wraz z podgrzewaniem. Dzięki temu zafundujemy sobie relaksującą sesję zawsze, gdy będziemy czuli taką potrzebę.

Warto zapoznać się z technikami masażu i relaksacji. Jest to bowiem niedoceniana forma relaksu, która wspomaga zdrowie i poprawia samopoczucie. Dzięki temu w przyjemny sposób stawimy czoła wyjątkowo trudnej porze roku jaką jest zima.

Więcej porad na blogu o zdrowiu, pięknie i relaksie: http://homedicspolska.blogspot.com

 

Zobacz również:

Wdychaj energię, wydychaj stres


Wdychaj energię, wydychaj stres

Wpływ stresu na organizm


Wpływ stresu na organizm

Akupresura"


Akupresura


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.