Muzyka łagodzi oddech

Niewydolność oddechową można leczyć muzyką, oprócz stosowania wentylacji mechanicznej. Jest to doskonały sposób na uspokojenie oddechu pacjenta, którego stan zdrowotny wymaga wentylacji - informuje BBC, powołując się na ekspertów.

Muzyka relaksuje i odpręża, dzięki czemu wentylowanym pacjentom oddycha się łatwiej. 200 pacjentów uzyskało lepsze wyniki w badaniach, po tym jak puszczono im do posłuchania nieco klasyki. Fortepianowe sonaty Mozarta czy inne delikatne rytmy były pierwszą próbą leczenia muzyką.

Możliwe jest, że niektórym pacjentom mógłby pomóc jakiś inny rodzaj muzyki. Naukowcy są jednak ostrożni: nieodpowiednia selekcja mogłaby wywołać niepotrzebny stres.

"Personel medyczny powinien konsultować dobór muzyki dla każdego pacjenta indywidualnie ze specjalistą. Ważnym elementem jest zrozumienie, jaki typ muzyki jest najlepszy dla konkretnej osoby" - zaleca Joke Bradt z Drexel University w Filadelfii.

Jedna z muzycznych terapii objęła włączenie utworu, którego tempo było odpowiednio zsynchronizowane z oddechem pacjenta.

W Wielkiej Brytanii jest 600 zarejestrowanych terapeutów muzycznych.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Muzyczne terapie


Terapie muzyczne

Terapia kolorem


Terapia kolorem

Muzyka lekiem dla mózgu


Muzyka lekiem dla mózgu


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.