Spis treści

Propolis i zdrowie

Propolis to jeden z najstarszych leków. Znany i doceniany był już w Starożytności. Ze względu na bakteriobójcze właściwości stosowany był najczęściej do leczenia ran i jako środek uśmierzający ból. Potem o nim zapomniano, aż do lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ub. wieku, gdy zaczął robić zawrotną karierę, często jako lek na wszystko.

Co to jest propolis?

Propolis czyli kit pszczeli to żywiczne i woskowe substancje pochodzące z pączków drzew, które poddane działaniu enzymów zawartych w ślinie pszczół, dają półpłynną masę o właściwościach bakteriobójczych. Służy ona do uszczelniania uli, ich dezynfekcji, a nawet mumifikacji intruzów, czym zabezpiecza ul przed rozwojem bakterii powstających w trakcie gnicia padliny. Właściwości mumifikacyjne kitu wykorzystywali starożytni Egipcjanie przy balsamowania zwłok. Propolis zabezpiecza ul przed rozwojem bakterii, pleśni, wirusów i grzybów, a także zapewnie odpowiedni mikroklimat wewnątrz ula.

Skład propolisu

Skład propolisu i jego kolor zależy od roślin odwiedzanych przez pszczoły. Badania naukowe nad propolisem dowiodły, że występuje w nim ok. 300 różnych związków, w tym bakteriobójcze flawonoidy, terpeny, aldehydy, kumaryny, sterole, olejki eteryczne, witaminy i minerały.

Lecznicze właściwości

Badając biologiczne właściwości kitu pszczelego, stwierdzono wrażliwość na ten związek większości bakterii Gram-dodatnich, a także zjadliwych prątków gruźlicy. Niewrażliwe okazały się pałeczki Gram-ujemne, beztlenowce i niektóre szczepy prątków gruźlicy.
Inne badania wykazały również silne działanie antygrzybicze, a także antypierwotniakowe i abtywirusowe propolisu. Kit pszczeli działa również regenerująco, znieczulająco, a także stymulująco na układ immunologiczny.

 

Zobacz również:

Miód na kaszel i sen


Miód na kaszel i sen

Stany zapalne


Stany zapalne ostre i przewlekłe

ekologia a fitozwiazki


Flawonoidy a ekologia


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.