Joga łagodzi ból i pomaga leczyć fibromialgię

Joga pomocna na fibromialgięNaukowcy odkryli nowe zalety uprawiania jogi: łagodzi ból i pomaga funkcjonować osobom chorym na fibromialgię.

Ostatnie badania donoszą, że uczestnictwo chorych na fibromialgię w programie "Joga Świadomości" znacząco poprawiło ich stan zdrowia i funkcjonowanie, w porównaniu z pacjentami korzystającymi ze standardowej opieki - informuje Elsevier.

Fibromialgia jest zespołem chorobowym, charakteryzującym się bólem w układzie kostno-stawowym, występującym w określonych punktach. Bólowi towarzyszy chroniczne zmęczenie, a także uczucie sztywności. Naukowcy donoszą, że w samych Stanach Zjednoczonych na fibromialgię cierpi 11 mln osób. Koszty leczenia tego schorzenia rocznie przekraczają sumę 20 mld dolarów. Efekty leczenia farmakologicznego wcale nie zachwycają, bo łagodzą objawy tylko w 30 procent przypadkach, a poprawiają funkcjonowanie u 20 procent chorych.

"Choć joga była uprawiana od stuleci, dopiero ostatnio naukowcy zaczęli odkrywać, jak wpływa na osoby cierpiące na chroniczne bóle. Program Joga Świadomości jest odmienny od dotychczasowych praktyk leczenia fibromialgii, ponieważ łączy w szerokim zakresie techniki oparte na zasadach jogi - postawy, medytacja, ćwiczenia oddechowe i grupowe dyskusje. Wyniki badania pilotażowego są obiecujące i wskazują korzyści płynące z uprawiania jogi" - powiedział James W. Carson z Oregon Health & Science University.

Kobiety stanowią 80 procent osób cierpiących na to schorzenie. Dlatego też w badaniu uczestniczyły tylko one: 53 kobiety, w wieku od 21 lat, chorujące na fibromialgię. 25 z nich wzięło udział w programie Joga Świadomości, a reszta kontynuowała standardowe leczenie.

Po zakończeniu leczenia kobiety, biorące udział w programie zawierającym ćwiczenia jogi, wykazywały znaczące zmniejszenie objawów choroby i poprawę, jeśli chodzi o ból, uczucie zmęczenia i nastrój.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Naukowcy badają jogę


Joga pod lupą naukowców

Gimnastyka przy artretyzmie


Ćwiczenia na artretyzm

Wiecznie zmęczona


Ciągle zmęczona


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.