Higiena intymna

Skóra w miejscach intymnych jest szczególnie delikatna i wrażliwa. Odpowiednia pielęgnacja tych partii ciała to prawdziwe wyzwanie, któremu nie sprosta każdy kosmetyk. Jak zachować odpowiedni poziom nawilżenia, zamykając jednocześnie drogę do wnętrza ciała groźnym drobnoustrojom? Odpowiedzią na to pytanie jest aromaterapia.

Nasze ciało posiada naturalne mechanizmy obronne, mające nie dopuścić do infekcji mikroorganizmami chorobotwórczymi. To dzięki nim między innymi w intymnych partiach ciała utrzymywane jest stałe zakwaszenie na poziomie 5,5 pH. Ten odczyn możliwy jest dzięki obecności w tych rejonach pałeczek kwasu mlekowego i innych dobroczynnych drobnoustrojów. Niestety, niewłaściwa higiena okolic intymnych łatwo może naruszyć tą delikatną równowagę, co w konsekwencji przyczynia

się do osłabienia bariery ochronnej i otwiera drogę bakteriom, grzybom i wirusom. Wbrew pozorom nieodpowiednia higiena wcale nie oznacza rzadkich kąpieli – paradoksalnie, to właśnie nadmierna dbałość o czystość może przyczynić się do zwiększenia ryzyka groźnych infekcji. Zbyt częste zabiegi powodują bowiem wypłukiwanie naturalnej flory bakteryjnej. Równie szkodliwe mogą być niewłaściwe kosmetyki do pielęgnacji intymnych części ciała – zwykłe mydła czy żele pod prysznic mają zbyt zasadowy odczyn, powinien być on zbliżony do naturalnego pH skóry.

Najdelikatniejsze partie naszego ciała potrzebują łagodnej, nieinwazyjnej pielęgnacji, a zarazem wsparcia w ochronie przed szkodliwymi organizmami. Kosmetyki zawierające syntetyczne składniki, zwłaszcza konserwanty i dodatki zapachowe często działają zbyt silnie, nie tylko usuwając zanieczyszczenia, ale też niszcząc naturalną florę bakteryjną. Alternatywą dla tych środków są rozwiązania, które podsuwa sama natura – kosmetyki aromaterapeutyczne. Zawarte w nich olejki eteryczne, najbardziej skoncentrowane formy substancji aktywnych z roślin, zwalczają szkodliwe drobnoustroje, nie czyniąc jednocześnie szkody delikatnej mikroflorze.

Firma Atok, bazując na cennych właściwościach tych substancji, opracowała serię specjalnych preparatów do higieny intymnej:

  • Baby Intimka do Higieny Intymnej Dzieci – alternatywa dla pudrów dla niemowląt, odpowiednia dla łagodnej pielęgnacji właściwej dziecięcej skóry;

  • Intima - Olejek do Higieny Intymnej dla Kobiet – zachowuje naturalne pH kobiecych narządów płciowych, niszczy szkodliwe mikroorganizmy, wygładza i nawilża skórę;

  • Intimus - Olejek do Higieny Intymnej dla Mężczyzn – charakteryzuje się doskonałymi właściwościami myjącymi, neutralizując niepożądane zapachy i zapewniając uczucie świeżości. Ponadto łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, chroniąc przed powstawaniem stanów zapalnych.

Preparaty te łączą pielęgnujące i wygładzające właściwości takich tłuszczy roślinnych jak olej sojowy, migdałowy i jojoba z dobroczynnym działaniem specjalnie dobranych olejków eterycznych.
Prym pośród nich wiedzie olejek lawendowy. Działa on bakteriobójczo i grzybobójczo, dzięki czemu doskonale sprawdza się przy walce z chorobami grzybiczymi i stanami zapalnymi skóry. Zawartość związku chemicznego zwanego nerolem nadaje olejkowi lawendowemu właściwości przeciwwirusowe i dezodorujące. Inny składnik kosmetyków do higieny intymnej, olejek tymiankowy, działa odkażająco i przyczynia się do niszczenia między innymi bakterii ropnych, a zawarty w nim linalol zwalcza chorobotwórcze bakterie, wirusy i grzyby. Olejek goździkowy zaś umożliwia szybsze gojenie mikrourazów skóry.

Olejki do higieny intymnej działają przede wszystkim prewencyjnie, zaś sposobem na zwalczenie rozwiniętej infekcji jest zastosowanie Intisanu – Leczniczego Balsamu do Higieny Intymnej. Uspokaja on nieprzyjemne objawy towarzyszące zakażeniom grzybiczym narządów płciowych, lecz może być wykorzystywany także w przypadku innych problemów związanych z chorobami wrażliwej skóry w rejonach intymnych. Pielęgnacyjne i kojące właściwości balsamu sprawiają, że jest on znakomitym środkiem w przypadku np. hemoroidów lub regeneracji kobiecych narządów płciowych po porodzie. Zawartość olejku z drzewa herbacianego nadaje Intisanowi właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwroztoczowe, przeciwświądowe i przeciwzapalne, a jojoba i masło shea skutecznie nawilżają i odżywiają skórę.

źródło: informacja dostarczona przez helfy.pl

 

Zobacz również:

Terapie alternatywne


Terapie alternatywne

Aromaterapia


Aromaterapia

sposoby na poty


Sposoby na pocenie


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.