Akupresura zamiast kawy

Krótkotrwały ucisk określonych punktów na głowie, rękach i nogach usunie senność i zmęczenie podobnie jak kawa. A to za sprawą endorfin, które przy takim ucisku są wytwarzane przez organizm. Chińczycy wiedzą to od dawna, teraz przekonali się o tym naukowcy.

Akupresura punktów odpowiedzialnych za czuwanie to idealna metoda przeciwdziałania senności i zanikowi koncentracji u uczniów i studentów, dla których często już sam widok podręcznika jest usypiający. Zastąpić może kawę czy inne pobudzające środki, bez ich skutków ubocznych. Dlatego właśnie na studentach naukowcy z Uniwersytetu Michigan badali skuteczność technik akupresury likwidujących zmęczenie umysłowe i senność.Badanie przeprowadzono na 39 studentach, w trakcie 3 całodniowych zajęć. Najpierw nauczono studentów technik akupresury stymulującej i relaksującej. Potem podzielono ich na 2 grupy, w których na przemian wykonywali oni akupresurę stymulującą i relaksującą. Zabiegi akupresury wykonywane były przez kilka minut w środku zajęć w czasie przerwy na lunch. Wszystkim mierzono poziom zmęczenia i senności rano przed zajęciami i późnym popołudniem po zajęciach.

Okazało się, że ci którzy wykonywali na sobie akupresurę stymulacyjną, byli zdecydowanie mniej zmęczeni i bardziej czujni od tych z grupy kontrolnej, wykonującej akupresurę punktów relaksacyjnych.

Zdaniem naukowców, kilkuminutowa akupresura stymulująca, polegająca na opukiwaniu palcami szczytu głowy oraz masowaniu określonych punktów na karku, rękach i nogach stymuluje te punkty, co z kolei wyzwala endorfiny czyli substancje odpowiedzialne za nasze samopoczucie i wykazywanie czujności umysłu.

Oczywiście potrzebne są dalsze badania dla potwierdzenia efektu uzyskanego przez amerykańskich naukowców, ale już teraz można zalecić akupresurę jako bezpieczną, szybką i darmową metodę usuwania nadmiernej senności nie tylko u uczniów i studentów.

barb

 

Zobacz również:

Ćwiczenia na poprawę wzroku


Chińskie ćwiczenia na dobry wzrok

diagnostyka wizualna Orientu


Diagnostyka wizualna Orientu

Akupresura


Akupresura


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.