Akupresura

Akupresura, podobnie jak akupunktura to jedna z metod leczenia stosowana przez Chińczyków od tysiącleci. Od niedawna uznawana jest także przez oficjalną medycynę zachodnią. Skuteczna jest zwłaszcza w zwalczaniu bólu i napięć nerwowych. A przy tym jest darmowa i bez działań ubocznych.

Co to jest akupresura?

Według chińskiej medycyny, energia zwana chi przemieszcza się w naszym ciele wzdłuż 14 kanałów, zwanych meridianami. Gdy przepływ energii jest zakłócony, odczuwamy dolegliwości w organach, do których ta energia dopływa. Można go odblokować lub wzmocnić uciskając określone punkty położone wzdłuż danego meridianu. Punkty te znajdują się na skórze, która jest szczególnie wrażliwa na impulsy bioelektryczne pochodzące z organizmu. W akupunkturze używa się igieł, by zlikwidować chroniczne bóle czy np. uzależnienia. Akupresura, będąca starszą wersją akupunktury, używana jest głównie do zmniejszenia stresu.

Jak działa akupresura?

Ucisk lub nakłuwanie igłami punktów skóry, zwanych punktami biologicznie aktywnymi, powoduje pobudzenie zakończeń nerwowych (receptorów) z nimi związanych i powstanie bodźca, który wędruje do ośrodkowego układu nerwowego, a stamtąd do niedomagającego narządu. W wyniku odruchu leczniczego dochodzi do zwiększonej produkcji endorfin (naturalnego środka przeciwbólowego) oraz rozszerzenia drobnych naczyń tętniczych chorego narządu, poprawy krążenia krwi, usprawnienia dowozu substancji odżywczych i tlenu, a także zniesienia kurczu mięśni gładkich. Efektem tego jest odkwaszenie chorego narządu, jego lepsze odżywienie i dotlenienie, poprawa czynności narządu oraz złagodzenie lub zniesienie bólów.

Akupresura a współczesna nauka

Bardzo długo medycyna zachodnia odnosiła się sceptycznie zarówno do akupresury jak i akupunktury, jako metod leczenia. Koronnym argumentem był fakt, że meridiany, którymi wg Chińczyków przepływa energia, nie pokrywają się ze splotami nerwowymi. Ale badania wykazały, że punkty ucisku w akupresurze pokrywają się z najważniejszymi splotami nerwowymi i skóra w tych miejscach wykazuje większą zdolność do przewodzenia impulsów elektrycznych. Dalsze badania potwierdziły skuteczność tak akupunktury jak i akupresury, zwłaszcza w pokonywaniu bólu i stresu. Ale nie tylko. Światowa Organizacja Zdrowia sporządziła listę 40 chorób, przy których może być zastosowana akupresura jako środek leczniczy lub wspomagający konwencjonalne leczenie.

Akupresura w praktyce

Akupresura może być pomocna w wielu chorobach, ale najlepiej sprawdza się w łagodzeniu bólu, usuwaniu napięcia, migrenach, stanach depresyjnych, alergii. Nie zawsze można ją stosować. W przypadku poważniejszych chorób lepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem. Przeciwwskazaniem do akupresury są zmiany chorobowe na skórze w punktach ucisku.
Jeśli chcesz stosować akupresurę do złagodzenia bólu czy leczenia drobnych dolegliwości, najlepiej zacząć to robić pod okiem doświadczonego akupunkturzysty. Nie zawsze jest to możliwe. Wtedy najprościej jest sięgnąć po dobry podręcznik, który pokaże jak znaleźć odpowiedni punkt ucisku, w którym kierunku uciskać, jak długo itp.

My polecamy bezpieczne, łatwe i skuteczne techniki akupresury na szybkie pozbycie się stresu, usunięcie napięcia mięśni, poprawę koncentracji, które można wykonywać praktycznie wszędzie; w pracy, w szkole, w pociągu. Instrukcję znajdziesz w artykule Szybkie odstresowanie.

barb
źródła: Sekcja Zdrowie, poz. 66, ScienceDaily, MedicalNewsToday

 

Zobacz również:

Ćwiczenia na poprawę wzroku


Chińskie ćwiczenia na dobry wzrok

diagnostyka wizualna Orientu


Diagnostyka wizualna Orientu

Terapie alternatywne


Terapie alternatywne


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.