Medycyna niekonwencjonalna

Medycyna alternatywna, zwana również niekonwencjonalną, uzupełniającą, paramedycyną czy naturalną medycyną holistyczną to szereg różnorodnych terapii. Do najczęściej stosowanych należy ziołolecznictwo, homeopatia, kręgarstwo, bioenergioterapia, irydologia, aromaterapia, akupunktura, akupresura i inne terapie tradycyjnej medycyny chińskiej. Niektóre z nich są uznawane przez medycynę konwencjonalną (np. fitoterapia, akupunktura czy kręgarstwo), inne potępiane, jako bezwartościowe czy wręcz szkodliwe.

Wiele terapii naturalnych ma długą tradycję. Stosowane przez kilkaset lat lub dłużej, wyparte zostały w ubiegłym stuleciu po wykryciu antybiotyków. Antybiotyki rzeczywiście okazały się cudownym lekiem na wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne, ale mają szereg działań ubocznych, a ponadto zaczęliśmy ich nadużywać co w efekcie prowadzi do oporności antybiotykowej.

Coraz częściej jednak mamy wątpliwości czy konwencjonalne leczenie z użyciem syntetycznych leków, mających wiele działań ubocznych, jest dla nas najwłaściwsze. Szukamy więc alternatywnych metod leczenia. Ale nie wszystkie są całkowicie bezpieczne.

W stronę naturalnych terapii

Poszukiwania cudownego leku na różne choroby zaprzątają uwagę nie tylko koncernów farmaceutycznych. Panaceum poszukiwane było przez wyznawców medycyny naturalnej. Dziś nasza wiedza o szkodliwym oddziaływaniu różnych leków, w tym naturalnych, jest większa i niektóre z niegdyś cudownych leków zostały odrzucone

Również naukowcy zaczęli się z liczyć z terapiami niekonwencjonalnymii przeprowadzają badania, mające potwierdzić lub odrzucić lecznicze właściwości danej kuracji. W przypadku wielu terapii naukowcy potwierdzili już ich skuteczność. Inne są w trakcie badań. Jeszcze inne dały sprzeczne wyniki.

Czy medycyna alternatywna jest skuteczna?

Na ogół tak. Czy tyle ludzi na świecie leczyłoby się metodami naturalnymi, gdyby nie były skuteczne? Czy 1/4 populacji świata leczyłaby się tradycyjnymi metodami chińskimi, gdyby były one nieskuteczne?1) Zresztą skuteczność większości terapii medycyny chińskiej jest już dowiedziona naukowo i niektóre jej terapie są oficjalnie uznane przez medycynę konwencjonalną (np. akupunktura czy akupresura). Homeopatię stosuje 40% Niemców, 35% Francuzów, co trzeci Belg.2) Czy wydawaliby pieniądze na leki homeopatyczne, gdyby nie były skuteczne, a przy tym bez działań ubocznych?

Czy terapie niekonwencjonalne są bezpieczne?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Nawet ziołolecznictwo, niewłaściwie stosowane, może szkodzić. Niektóre zioła, poza leczniczymi składnikami, mają również składniki toksyczne lub mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Niektóre, zwłaszcza stosowane w nadmiarze, mogą powodować mdłości, biegunkę, ból głowy, podnosić ciśnienie czy obniżać krzepliwość krwi. Jeśli nie znasz się na ziołach, skonsultuj się z lekarzem lub doświadczonym zielarzem przed zastosowaniem konkretnych terapii, zwłaszcza gdy zażywasz inne leki. Nie powinno się również zażywać ziół pochodzących z niepewnego źródła, gdyż mogą być zanieczyszczone pestycydami czy metalami ciężkimi.

To, że do wykonywania zawodu terapeuty nie potrzeba dyplomu akademii medycznej, nie znaczy, że każdy może go wykonywać. Nawet z natury bezpieczne terapie mogą przynosić szkodę, gdy są niewłaściwie wykonywane. Najlepiej byłoby, gdyby wykonywali je lekarze ze specjalizacją z danej dziedziny medycyny uzupełniającej (tak jak to jest np. z akupunktura, do niedawna wyklętą przez oficjalną medycynę, a teraz będącą przedmiotem specjalizacji lekarzy). Tak jest np. z homeopatią w wielu krajach, gdzie jest ona wykładana na uczelniach medycznych (zobacz Homeopatia to też medycyna). A u nas? Warto przypomnieć głośne ostatnio stanowisko prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Konstantego Radziwiłła w sprawie lekarza ośmielającego się leczyć pacjentów homeopatycznie.

Czego wystrzegać się?

Granica między prawdziwą terapią a oszustwem jest bardzo cienka. Różni „uzdrowiciele” żerują na ludzkim nieszczęściu i desperacji do wyzdrowienia, zwłaszcza, gdy medycyna konwencjonalna jest bezsilna. Dlatego wybierając się do terapeuty, warto dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat i poszukać opinii o nim nawet w Internecie. A na pewno należy unikać wszelkiego rodzaju grupowych seansów „uzdrowicielskich” czy uzdrawiania na odległość. Mogą ona czasami pomóc, ale jest to jedynie efekt placebo, który szybko minie.

Niezależnie od badań naukowych, są lekarze, którzy zdecydowanie odrzucają wszelką medycynę alternatywną, wierząc tylko w „mędrca szkiełko i oko”. Radzimy unikać takich lekarzy. Teraz możemy wybierać swojego lekarza. Wybierzmy więc takiego, któremu możemy zaufać i otwartego na wszelkie metody leczenia. I wtedy wybierzmy metodę alternatywnego leczenia w konsultacji ze swoim lekarzem.

barb

1)ABC Health & Wellbeing
2)www.drczelej.pl

 

Zobacz również:

Aromaterapia


Aromaterapia

Muzyczne terapie


Terapie muzyczne

Terapie dla ducha


Zielone terapie dla psychiki


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.