Ćwiczenia na poprawę wzroku

Nosisz okulary? Może nie będziesz musiała, jeśli spróbujesz ćwiczeń oczu stosowanych przez tradycyjną medycynę chińską. Ćwiczenie te stosowane są od lat w chińskich szkołach i ponoć pomagają. Wierzyć, nie wierzyć, spróbować warto, bo to tylko kilka minut dziennie.

Rozgrzewka

  1. Pozycja wyjściowe – wzrok skierowany przed siebie.

  2. Wolno, bez poruszania głową, przenosimy wzrok w lewą stronę, następnie wracamy do patrzenia przed siebie. Potem przesuwamy wzrok w prawą stronę i znów wracamy do pozycji wyjściowej. Cykl powtarzamy 8 razy.

  3. Kierujemy wzrok na sufit. Powoli, nie poruszając głową, wracamy do pozycji wyjściowej, by po chwili przesunąć spojrzenie w dół. Po sekundzie powracamy do pozycji wyjściowej. Cykl powtarzamy 8 razy.

  4. Wodzimy wzrokiem po okręgu, bez ruszania głową. Każdy cykl kończymy w pozycji wyjściowej. Powtarzamy 8 razy.

  5. Wyciągamy przed siebie rękę i prowadzimy palec wskazujący w kierunku oczu, śledząc jego ruch wzrokiem. Kilkukrotne powtórzenia tego ćwiczenia przedzielamy przykładaniem dłoni do oczu (tzw. palming).

Uwagi ogólne do ćwiczeń

  • Podczas ćwiczeń trzymaj oczy zamknięte.

  • Paznokcie powinny być krótko obcięte a ręce czyste.

  • Masuj określone punkty powoli, kolistymi ruchami. Rób to z pewnym naciskiem, ale nie przekraczaj granicy bólu.

  • Wykonuj ćwiczenie 2 razy dziennie – rano i popołudniu – w pozycji siedzącej i łokciami opartymi o blat stołu.

 

Ćwiczenie 1

Chińskie ćwiczenia oczu

 

 

 

Za pomocą kciuków masuj punkty znajdujące się tuż poniżej nasady brwi (patrz obrazek), pozostałe palce rąk oparte na czole. Uciskaj wskazane punkty ruchem okrężnym. Na każdy cykl składa się 8 takich ruchów.

Powtórz cykl 8 razy.

  

 

 

Ćwiczenie 2

Akupresura oczu na lepszy wzrok

 

 

 

Użyj kciuków i palców wskazujących do masażu punktów znajdujących się po obu stronach nasady nosa. Uciskaj te punkty w kierunku do dołu a następnie do góry. 1 cykl to 8-krotny ucisk na dół i do góry.

Powtórz cykl 8 razy.

 

 

 

 

Ćwiczenie 3

Cwiczenia oczu napoprawę wzroku

 

 

Oprzyj kciuki oraz zgięte palce serdeczne i małe na szczęce, palce wskazujące i środkowe ułóż razem po obu stronach nosa na wysokości nozdrzy. Następnie opuść palce serdeczne w kierunku szczęki, a palcami wskazującymi wykonaj kolisty masaż punktów wskazanych na rysunku.

Powtórz masaż 8-krotnie w jednym cyklu oraz 8-krotnie cały cykl.

 

 

 

Ćwiczenie 4

Lepszy wzrok po chińskich ćwiczeniach

 

 

 

Umieść dłonie z kciukami wyprostowanymi a pozostałymi palcami zgiętymi w pięść z boku twarzy na wysokości oczu i nosa ze stawem palca wskazującego w pkt. 1 (patrz rysunek). Następnie wykonuj masaż kolisty wokół oczu posuwając się zgodnie z diagramem przedstawionym na rysunku (punkty 2-3-4-6-5).

 

 

Cały cykl ćwiczeń w wykonaniu chińskiej dziewczynki możesz obejrzeć na filmiku na YouTube


oprac. barb
źródło: Sekcja Zdrowie, poz. 63

 

Zobacz również:

Zioła dla oczu


Zioła dla oczu

Podkrążone oczy


Podkrążone oczy

Oczy i komputer


Oczy i komputer


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.