Muzyka na receptę

Coraz częściej naukowcy i lekarze badają i stosują muzykę jako środek leczący nieprawidłowy rytm serca, zmniejszający ciśnienie, zwiększający produkcję hormonów i łagodzący inne schorzenia.

Jedno z ostatnich badań objęło pacjentów po operacji kardiologicznej w Gagnon Cardiovascular Institute w New Jersey. W trakcie rekonwalescencji po operacji pacjentom puszczano muzykę. Okazało się, że rytm serca dostosowywał się do rytmu słuchanej muzyki i rekonwalescencja z muzyką przebiegała szybciej. Poza tym słuchanie muzyki zaraz po operacji sprzyjało uspokojeniu pacjenta i pozbyciu się strachu.

Z kolei badanie przeprowadzone przez naukowców University of Maryland dowiodło, że słuchanie ulubionej muzyki przynosi dużo korzyści całemu ciału poprzez poprawę ukrwienia. U uczestników badania, słuchających muzyki, której nie lubili dochodziło do zwężenia naczyń krwionośnych, natomiast u tych, którzy słuchali ulubionej muzyki średnica naczyń krwionośnych zwiększyła się o 26% co przyczyniło się do zwiększonego przepływu krwi i w konsekwencji poprawy ukrwienia narządów.

Już teraz coraz więcej szpitali w Stanach Zjednoczonych zatrudnia muzyków grających na harfach w ramach terapii dla pacjentów po operacjach. Inspiracją są często stare malowidła, na których uzdrowiciele grają chorym na harfach. W trakcie takiej terapii pacjenci relaksują się i oddychają głębiej, co w efekcie przynosi spadek ciśnienia i lepsze dotlenienie.

Skoro właściwie dobrana muzyka przynosi spokój i pokrzepienie zarówno chorym jak i zdrowym, gdy poczujesz się zestresowana posłuchaj raczej ulubionej muzyki zamiast sięgać po tabletkę uspokajającą. Na pewno pomoże i w dodatku nie ma działań ubocznych.

oprac. barb
źródło informacji: nbcbayarea

 

Zobacz również:

Terapie muzyką


Muzyka łagodzi oddech

leczenie muzyką


Muzyka lekiem dla mózgu

Muzyka poprawia zapamiętywanie


Muzyka na alzheimera


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.