Spis treści

Jak przygotować własne zioła

Zainteresowanie ziołami jest coraz większe, głównie z uwagi na zalew preparatów chemicznych, które do zdrowych nie należą. Stąd powrót do naturalnych ziół jako środków leczniczych, naturalnych kosmetyków z ziół, przypraw ziołowych. Zazwyczaj kupujemy gotowe preparaty (susz, wyciągi, nalewki, olejki), ale możemy także sami przygotować własne ziołowe leki i kosmetyki. Znaczną część stosowanych dziś roślin leczniczych uprawia się na skalę przemysłową. Ma to ten ujemny skutek, że prawdopodobnie skład chemiczny i jakość związków czynnych roślin uprawianych i dziko rosnących różnią się, ponieważ ich wartość zależy od środowiska i warunków naturalnych.

Gdzie szukać ziół?

Już Paracelsus powiedział „Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami”. Musimy tylko uważać, żeby nie zbierać roślin leczniczych w miejscach, w których mogły zostać zanieczyszczone pestycydami, metalami ciężkimi (w pobliżu ruchliwych dróg), związkami chemicznymi znajdującymi się w rzekach lub truciznami opadającymi z atmosfery na ziemię (np. w pobliżu wielkich zakładów przemysłowych).

Każda roślina lecznicza, rosnąc w typowym dla siebie siedlisku, zależna jest od właściwości gleby, jej składu mineralnego, wilgotności, wysokości nad poziomem morza, światła lub cienia, sposobu użytkowania gruntów itd. Większość roślin leczniczych o dużej zawartości olejków eterycznych rośnie na terenach dobrze nasłonecznionych (np. tymianek, lebiodka), niektóre zioła rosną najchętniej na rumowiskach i suchych lekkich glebach (np. pokrzywa). Są też rośliny, które lubią być deptane, jak np. babka, rosnąca na drogach, łąkach i w przydomowych ogrodach lub cykoria podróżnik, występująca na skraju zakurzonych dróg.

Chcąc zatem samodzielnie zbierać zioła trzeba poznać warunki siedliskowe, w jakich rosną dane zioła. Pomożemy ci w tym, podając przy opisie każdej rośliny warunki, w jakich występuje i zamieszczając jej zdjęcie. Pamiętaj jednak, że zioła bywają tez trujące. Jeśli nie jesteś pewna swojego rozpoznania rośliny, lepiej jej nie zbieraj. Ogranicz się na początek do najpopularniejszych ziół, które trudno pomylić z innymi gatunkami.

Jeśli masz własny ogród albo działkę, namawiamy cię do stworzenia rabaty ziołowej. Wiele ziół ma nie tylko cenne właściwości lecznicze, ale też ładnie wygląda i może z powodzeniem być uprawiane w ozdobnej części ogrodu naturalistycznego. Zioła przyprawowe z kolei łatwo można uprawiać w doniczce na parapecie kuchennym.

 

Zobacz również:

Ziołolecznictwo


Leczenie ziołami

Zioła lecznicze


Zioła dla zdrowia

Własne leki ziołowe


Własne leki ziołowe


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.