Sposoby na żylaki

Żylaki to częsta przypadłość. Chociaż same w sobie nie szkodzą zdrowiu, powodują dyskomfort i nie wyglądają pięknie. Przyczyną powstawania żylaków jest niewydolność zastawek żylnych, która często jest dziedziczna. Żylaki często występują u osób z nadwagą, kobiet w ciąży lub osób spędzających dużo czasu na stojąco. Są również sugestie, że do żylaków predysponują  zaparcia, a konkretnie napinanie się przy wydalaniu zapartych stolców.

Odpowiedni tryb życia pozwoli na zapobieżenie lub zahamowanie rozwoju żylaków. A jeśli już są? Pozostawione bez leczenia często się powiększają i stwarzają więcej problemów. Zaawansowane stany stany wymagają interwencji chirurgicznej, ale zanim do tego dojdzie możemy sobie pomóc we własnym zakresie. Podstawowe zalecenia przy żylakach to:

Odpowiednia dieta

  • Wzmocnij ściany żył procyjanidynami. Badania wykazały ich użyteczność w leczeniu żylaków. Ich źródłem są: gorzka czekolada, czerwone wino, borówki, czarne jagody, winogrona, żurawina, jabłka. Spożywaj codziennie przynajmniej 125 g takich produktów.

  • Jedz produkty bogate w witaminę E: tłuste ryby, zielone warzywa, wszystkie rodzaje kapusty, kiełki, migdały, orzechy, oleje z ziaren zbóż lub słonecznika.

  • Zapobiegaj zaparciom, jedząc produkty bogate w błonnik, czyli warzywa, owoce, rośliny strączkowe, pełne ziarna zbóż, orzechy. Dietę uzupełniaj jogurtami probiotycznymi. Więcej w Dieta przy zaparciach.

  • Nie stroń od ostrych przypraw. Czosnek, cebula, imbir i pieprz cayenne pomogą rozbić fibrynę, nierozpuszczalne białko powstające w czasie krzepnięcia krwi, zwalniające przepływ krwi. Zadbaj o to, by codziennie spożywać przynajmniej 2 porcje takich przypraw.

  • Pij dużo wody, zielonej herbaty, naparów z ziół. Ogranicz kawę i napoje alkoholowe.

Zioła przeciwżylakowe

Leki ziołowe można wykorzystać w celu wzmocnienia ścian żył, zmniejszenia przesięku płynu towarzyszącego żylakom i usprawnienia przepływu krwi żylnej przez wątrobę. Dobór ziół najlepiej pozostawić doświadczonemu zielarzowi, który będzie w stanie ocenić stan żył i całego układu krążenia. Leczenie ziołami powinno trwać przez dłuższy czas. 

Zioła stosowane doustnie

  • Ruszczyk kolczasty o działaniu przeciwzapalnym, stosowany w przewlekłej niewydolności żylnej i przy zwiększonej przepuszczalności naczyń.

  • Krwawnik pospolity, rozszerzający naczynia krwionosne, pobudzający gojenie się tkanek i poprawiający napięcie ścian żył.

  • Borówka czarna o działaniu antyoksydacyjnym i zwiększającym napięcie naczyń włosowatych.

Zioła do leczenia miejscowego

W leczeniu miejscowym, do okladów i nacierań wykorzystuje się następujące preparaty: płyn z oczaru wirginijskiego o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym, sok z aloesu pobudzający gojenie się tkanek, wyciąg z ruszczyka kolczastego oraz wąkrota azjatycka, ajurwedyjskie ziele poprawiające napięcie i funkcję żylakowo zmienionych żył oraz przywracające napięcie tkance łącznej.

Skutecznym lekiem stosowanym zarówno doustnie jak i miejscowo jest wyciąg z kasztanowca zwyczajnego. Stosowany jest w przewlekłej niewydolności żylnej i poważniejszych schorzeniach, którym towarzyszą obrzęki i zmieniona barwa kończyn dolnych. Zawiera złożony zestaw saponin i innych aktywnych składników. W wielu badaniach potwierdzono jego zdolność wzmacniania napięcia ścian żył, ograniczania obrzęku oraz przepuszczalności ścian żył i naczyń włosowatych. Wyciąg z kasztanowca ogranicza także ryzyko zakrzepicy żył głębokich. Pamiętać jednak należy, by nie przekraczać zalecanych dawek, gdyż wyciąg z kasztanowca w nadmiarze jest toksyczny.

Więcej terapii ziołowych w Leczenie ziołami niewydolności krążenia żylnego.

Aktywność fizyczna

Regularnie uprawiaj jakąś aktywność fizyczną: marsz, jogging, pływanie, jazda rowerem, biegi narciarskie. A wystarczy minimalna aktywność: 20 minut dziennie marszu lub jazdy na rowerze. Ruch wymuszający skurcz mięśni nóg zapobiegnie zastojowi krwi w nogach i tym samym powiększaniu się żylaków. Niektóre sporty są jednak stanowczo odradzane: wspinaczka wysokogórska, kajak, jazda konna, tenis, piłka ręczna, narciarstwo alpejskie, siatkówka.

Przy długotrwałym siedzeniu mniej więcej co 30 minut wykonuj proste ćwiczenia:

• Zdejmij buty i unieś nad podłogę lewą stopę a następnie delikatnie zginaj ją i prostuj w kostce 10 razy. Powtórz ćwiczenie z prawą stopą.

• Wykonuj okrężne ruchy lewą stopą 10 razy w lewo, zakreślając okrąg, a następnie 10 razy w prawo. Powtórz ćwiczenie prawą stopą.

Olejki eteryczne

Kojący tonik

Zmieszaj 125 ml wyciągu wodnego z oczaru wirginijskiego z 10 kroplami olejku cyprysowego i 10 kroplami olejku z krwawnika. Wcieraj w nogi tak często jak czujesz taką potrzebę. Tonik pomoże zmniejszyć obrzęk i złagodzić stan zapalny.

Oliwa do masażu

Do 50 ml oliwy z oliwek dodaj po 5 kropli olejku z cyprysa, lawendy i jałowca i dokładnie wymieszaj. Wykorzystuj oliwkę do masażu nóg wykonywanego z dołu do góry.

Terapia uciskowa

Pończochy uciskowe wspomagają krążenie krwi i pomagają zmniejszyć nasilenie objawów związanych z żylakami. W ostrej fazie choroby skuteczniejsze będą bandaże uciskowe, które uciskają określone miejsce, podczas gdy pończochy uciskają jednostajnie całą kończynę i stosowane są raczej dla podtrzymania wyników leczenia. Pończochy lub podkolanówki uciskowe są szczególnie zalecane jeśli musisz długo stać lub siedzieć (np. gdy jesteś w długiej podróży).

Nie za ciasno, nie za ciepło

  • Unikaj zbyt wysokich lub zbyt niskich obcasów (4 cm to dobra wysokość), wysokich butów, grubych rajstop lub skarpet, zbyt dopasowanych spodni, ubrań pasków lub bardzo obcisłej bielizny (w tym także biustonoszy).

  • Unikaj zbyt długiego wystawiania nóg na działanie ciepła: ogrzewanie (szczególnie podłogowe), słońce, zbyt grube kołdry, gorące kąpiele, sauna, depilacja gorącym woskiem.

barb

źródła: Sekcja Zdrowie, poz. 95, 101, 109, Sekcja Uroda, poz. 10

 

Zobacz również:

Domowe kuracje na żylaki


Sposoby na żylaki

Sposoby na zaparcia


Sposoby na zaparcia

Obrzęki stóp


Sposoby na obrzęki stóp


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.