Nerwobóle - jak sobie z nimi radzić

Nerwobóle czyli neuralgie to napady ostrego, rwącego lub piekącego bólu w obrębie jednego z pni nerwowych lub jego gałązek. Przyczyna nerwobóli nie jest jednoznaczna. Neuralgie mogą być zapowiedzią zapalenia nerwu, pojawiają się w trakcie lub po chorobach zapalnych, przy chorobie rozrostowej (nowotworowej), a także przy tworzeniu się blizn, obciążeniach psychicznych i przy depresji. Wywołać je może zimno, ucisk nerwu lub niektóre ruchy, czynniki toksyczne, takie jak alkohol, niektóre leki, tlenek węgla, a także niedobór witamin z grupy B.

Najczęstsze rodzaje neuralgii

Neuralgie objawiają się nagłym, rwącym bólem. Ból najczęściej ma charakter napadowy tj. po ataku bólu następuje okres bezbólowy. Ból sprowokowany jest określonymi czynnikami np. nagłym ochłodzeniem czy uciskiem nerwu. Do najczęstszych neuralgii należą:

Nerwoból nerwu trójdzielnego. Umiejscawia się na twarzy, w okolicy tzw. nerwu trójdzielnego. Wówczas ból promieniuje do łuku brwiowego, policzka i do żuchwy. Występuje często po gwałtownym ochłodzeniu (np. podmuch wiatru).

Nerwoból nerwu potylicznego. Ból umiejscawia się w okolicach karku i tylnej części głowy (potylicy).

Nerwoból międzyżebrowy czyli bóle nerwów położonych między żebrami.

Nerwoból splotu barkowego. Wywołuje bóle łopatek i kończyn górnych.

Rwa kulszowa, zwana również postrzałem lub lumbago. Bóle i podrażnienia pojawiają się w okolicy nerwu kulszowego, promieniują od lędźwi aż do tylnej części uda i dołu podkolanowego. Pojawiają się nagle, zwykle na skutek niefortunnego ruchu lub podniesienia ciężkiego przedmiotu w niewłaściwej pozycji.

Domowe sposoby na nerwobóle

Terapie cieplne

Zaleca się gorące okłady z nasion traw i zbóż, borowiny lub ziemniaków (ugotowane w łupinach ziemniaki rozdrabniamy na papkę, zawijamy w lnianą chustę i przykładamy na bolące miejsce, trzymamy dopóki odczuwamy ciepło).

Nacierania rozgrzewające i plastry lecznicze

Zastosowanie mają nacierania czy plastry zawierające substancje pobudzające przepływ krwi (np. jad pszczeli). Jad pszczeli, podobnie jak substancja biologicznie czynna z pokrzywy, powoduje przeciwzapalne oddziaływanie samego chorego nerwu na bodziec wywołujący podrażnienie.

Masaże z olejkami

Delikatnie masujemy bolące miejsce ruchem okrężnym przy użyciu olejku z dziurawca, kopru włoskiego lub mięty pieprzowej. W przypadku nerwobólu nerwu trójdzielnego można użyć następującej mieszanki olejków: po 5 kropli olejku lawendowego i kajeputowego, po 1 kropli olejku z melisy i różanego i 50 ml olejku z dziurawca.

Witaminy

Przyczyną neuralgii mogą być niedobory witamin z grupy B. Zalecane jest więc zażywanie witaminy B-complex, szczególnie zaś B1 i B2.

Akupresura

akupresura-hegu

Poprawę przynieść może akupresura punktu Hegu na grzbiecie dłoni miedzy pierwszą z drugą kością śródręcza. Jeśli złożymy razem kciuk i palec wskazujący, to ten punkt odnajdziemy w najwyższym miejscu fałdu mięśniowego. Punkt szczypiemy delikatnie dwoma paznokciami lub uciskamy paznokciami kciuka lub palca wskazującego 5 do 10 razy lub przez 30 sekund. Szczypanie punktu Hegu jest szczególnie skuteczne w przypadku neuralgii nerwu trójdzielnego.

Środki roślinne

Stosuje się leki ziołowe o działaniu przeciwbólowym, drażniącym skórę i przeciwzapalnym.

Zioła do okładów w nerwobólach
Zmieszać po 20 g kwiatów stokrotki, podbiału, mniszka i słonecznika. Zawilżyć wodą 1-2 łyżki ziół, ogrzać i przykładać na bolące miejsce.

Zalecane są również okłady z nasion gorczycy, tartego chrzanu oraz doustnie odwar i sok z owoców bzu czarnego, napar z kwiatów rumianu szlachetnego i rumianku. Stosowane są również gotowe preparaty na bazie kory wierzbowej i tawuły.

Kiedy do lekarza

W przypadku bardzo intensywnych bóli w okolicy głowy, twarzy i krążków międzykręgowych należy koniecznie skorzystać z pomocy lekarskiej. Niepotrzebna zwłoka w leczeniu może spowodować nieodwracalne szkody. Niekiedy bóle są tak silne, że wymagają zastosowania leków dostępnych jedynie na receptę.

barb
źródła:Sekcja Zdrowie, poz. 2, 8 i 83

 

Zobacz również:

Ból pleców i krzyża


Bóle pleców i krzyża

Witaminy z grupy B


Witaminy B - ile, gdzie?

Dieta przeciwzapalna


Dieta na stany zapalne


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.