Spis treści

Nadmierne gazy

Podczas procesu trawienia w jelitach powstają duże ilości różnorodnych gazów. Przejawem ich nadmiaru jest uczucie ucisku i pełności w jamie brzusznej, „kruczenie” jelit a nawet bóle kolkowe. Towarzyszy temu nieprzyjemne uczucie wywołane wzmożonym odchodzeniem gazów. Przyczyny tych dolegliwości mogą być różne. Najczęściej winowajcą są niestrawione - na wskutek braku odpowiednich enzymów – pewne typy cukrów i węglowodanów. Do produktów bogatych w te składniki należą: kapusta, nasiona strączkowych, cebula, produkty bogate w ciała balastowe (ciemne pieczywo, otręby, świeże warzywa i owoce), zimne napoje gazowane. Czasami przyczyną mogą być produkty mleczne (nietolerancja laktozy). Często jednak te dolegliwości są objawem zachwiania równowagi psychicznej i nerwowego trybu życia bądź też następstwem niestrawności ustrojowej.

Czasami gromadzenie się gazów następuje już w obrębie żołądka i nadbrzusza, powodując ucisk przepony, co może wywołać bardzo nieprzyjemny i bolesny ucisk w klatce piersiowej i nawet wywołać omdlenie.

Uwaga: Normalnie wzdęcia trwają krótko i ustępują samoistnie po wyeliminowaniu ich przyczyny. Jeśli jednak dolegliwości są uporczywe i nie możemy sami im zaradzić, powinniśmy udać sie do lekarza, gdyż ich przyczyną może być infekcja grzybicza albo zespół jelita drażliwego.

 

Zobacz również:

Probiotyki dla zdrowia


Niedoceniane probiotyki

Probiotyki na zapalenie płuc


Probiotyki na zapalenie płuc

Błonnik czyszczący jelita


Błonnik - zdrowa miotła


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.