Spis treści

Bóle pleców i krzyża

Prawie każdy człowiek odczuwa w którymś momencie życia dolegliwości związanych z bólem kręgosłupa.

Zarówno ich objawy jak i przyczyny mogą być różne: zła postawa prowadząca do nieprawidłowego obciążenia kręgosłupa, uszkodzenie krążków międzykręgowych, zapalenia kręgów, zwyrodnienia w wyniku starzenia się organizmu, guzy i nowotwory, zaburzenia przemiany materii, wrodzone zniekształcenia, stwardnienie mięśni, wycieranie się powierzchni stawów kręgowych, skrzywienia kręgosłupa, wypadki, czy nawet różnica długości kończyn dolnych.

Bóle kręgosłupa mogą także powodować niektóre choroby kobiece, choroby żołądka i jelit, choroby trzustki i dróg żółciowych, nerek i moczowodów oraz choroby dużych naczyń krwionośnych, znajdujących się w jamie brzusznej i miednicy.

Najczęstszą przyczyną bóli krzyża są tzw. „podźwignięcia”, do których dochodzi, gdy próbujemy przesunąć lub podnieść przedmiot zbyt dla nas ciężki. Nie zawsze pamiętamy o tym, że im cięższy przedmiot tym wolniej trzeba go przesuwać, robiąc częste przerwy.

 

Zobacz również:

 

Ból pleców i krzyża


Ćwiczenia przy bólach krzyża

Gimnastyka na artretyzm


Gimnastyka na artretyzm

Gimnastyka przy reumatyzmie


Ćwiczenia przy reumatyzmie

 

Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.