Spis treści

Dlaczego czujesz się taka zmęczona?

Śpisz osiem godzin na dobę, jesteś zdrowa, ale ciągle czujesz się znużona. Nie jesteś w tym odosobniona – zmęczenie to jeden z często spotykanych powodów wizyt u lekarza. Jak wyrwać się z tego stanu letargu?

Uczucie zmęczenia to naturalna reakcja organizmu na wysiłek. Zmęczenie czysto fizyczne, spowodowane ciężką pracą, wyczerpującym dniem, serią nieprzespanych nocy, wytężonym wysiłkiem albo intensywnymi ćwiczeniami znika po zdrowo przespanej nocy. A jeśli odczuwamy nieustanne wyczerpanie, któremu nie może zaradzić odpoczynek?

Do stanu chronicznego przemęczenia może doprowadzić alergia na jedzenie, praca do późnych godzin nocnych, próba pogodzenia pracy zawodowej z prowadzeniem domu, wychowywanie małych dzieci, bezsenność, sytuacje stresujące, na przykład problemy z partnerem albo w pracy, rozwód, separacja, śmierć bliskiej osoby, a nawet, po prostu próba pogodzenia potrzeb własnych i partnera albo rodziny.

Chroniczne przemęczenie może nasilić się do takiego stopnia, że z trudem udaje się nam zwlec rano z łóżka. W ten sposób organizm daje znać, że coś jest nie tak. Ignorując to, narażamy się na niebezpieczeństwo.

Kobiety są szczególnie podatne na odczuwanie chronicznego zmęczenia. W Polsce 30% kobiet między 18. a 39. rokiem życia skarży się, że to uczucie towarzyszy im ciągle. W ostatnio przeprowadzonych badaniach 48% osób przyznało, że są wyczerpane nawet po dobrze przespanej nocy. Ale nie ma powodu, by ciągle cierpieć z powodu zmęczenia. Pierwszym krokiem do zwalczenia tej dolegliwości jest określenie przyczyny.

Chroniczne zmęczenie to jeden z częstszych powodów wizyt u lekarza. Interniści twierdzą, że w dziewięciu przypadkach na dziesięć nie można znaleźć żadnego widocznego powodu natury fizycznej. Diagnoza jest często trudna, ponieważ zmęczenie ma wiele przyczyn, a lekarze często nie mają czasu przyjrzeć się im wszystkim. Powinni jednak zdawać sobie sprawę, że być może przeoczyli przyczynę natury medycznej. Natomiast chorzy muszą pamiętać, że przyda się powtórna konsultacja z innym lekarzem.

 

Zobacz również:

Terapie dla ducha


Zielone terapie dla psychiki

Weź głęboki oddech


Odetchnij pełną piersią

Niedocukrzenie a zmęczenie


Hipoglikemia źródłem zmęczenia


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.