Nie daj się żylakom

Większość ludzi nie uważa żylaków za chorobę i leczy je tylko ze względów estetycznych. Ale żylaki to choroba. A zaczyna się całkiem niewinnie od wieczornej ociężałości nóg i opuchnięć wokół kostek. Potem pojawiają się tzw. pajączki czyli siateczka purpurowych żyłek, widoczna najczęściej w okolicy kolan. Później uwidaczniają się przez powłoki skórne zgrubienia i przebarwienia żył.

Jak dochodzi do żylaków

„Zużyta” krew z organizmu transportowana jest żyłami do serca, a następnie do płuc, gdzie jest ponownie zaopatrywana w tlen. Pokonując tę drogę, krew z dolnych partii ciała musi płynąć „pod górę”. Osłabienie tkanki łącznej, brak ruchu, czynniki hormonalne, nadwaga i zaawansowany wiek to czynniki, które powodują, że z biegiem czasu ścianki żył rozszerzają się, przyczyniając się do powstania żylaków. Następstwem są utrudnienia w transporcie zwrotnym krwi i dolegliwości opisane powyżej. Stan ten, nie leczony przez dłuższy czas, może doprowadzić do powstania owrzodzeń na podudziu – szkodliwe dla skóry produkty przemiany materii nie mają możliwości przedostania się „w górę”. Skutki mogą być bardzo niebezpieczne, im wolniej przepływa krew, tym łatwiej następuje gromadzenie się płytek krwi tworzących skrzepliny.

Możliwe przyczyny występowania żylaków

Najczęściej występowanie żylaków uwarunkowane jest genetycznie. Jeśli w Twojej najbliższej rodzinie są przypadki żylaków, masz duże szanse na to, że Ty też na nie zachorujesz. Siedzący tryb życia, praca w pozycji stojącej, nadwaga, palenie papierosów to kolejne ważne przyczyny przewlekłej niewydolności żylnej. Usposabiać do żylaków mogą też zbyt częste gorące kąpiele, nadużywanie sauny, płaskostopie a także ciąża i przebyta kuracja hormonalna. Często żylaki pojawiają się po przebytym zapaleniu żył głębokich i zakrzepicy.

Jak zahamować rozwój żylaków

Dolegliwości związanych z powstawaniem żylaków nie można całkowicie wyleczyć, można jednak zahamować rozwój choroby i ulżyć schorowanym nogom. Oto co należy robić.

Unikaj długiego stania i siedzenia

Jeżeli w pracy musisz stać, przestępuj w miejscu z nogi na nogę i co pewien czas przenoś ciężar ciała z palców na piętę i odwrotnie, a co godzinę wykonaj choćby kilka przysiadów.

Jeśli pracujesz siedząc, staraj się często zmieniać pozycje, poruszaj stopami, co jakiś czas wstań i pospaceruj, unikaj zakładania nogi na nogę (niektórzy specjaliści twierdzą, że zakładanie nogi na nogę nie ma wpływu na powstawanie żylaków, ale strzeżonego …). Możesz też wykonywać następujące ćwiczenie, uaktywniające krążenie żylne: usiądź na krześle tak, aby jego krawędź nie uciskała żył, wyprostuj nogi, na przemian unoś stopy w górę a następnie opuszczaj na dół. Dobierz sobie wygodne krzesło, tak by siedzisko nie uciskało na uda, a stopy nie mogą wisiały w powietrzu).

Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry

W celu pobudzenia przepływu krwi w kierunku serca zalecane jest spanie w pozycji z uniesionymi nogami np. przez podłożenie pod nogi poduszki. Nie podnosimy nóg zbyt wysoko, kilkanaście centymetrów wystarczy (powinniśmy czuć poprawę a nie niewygodę).

W ciągu dnia choć kilka razy po kilka minut spędzaj w pozycji leżącej z nogami uniesionymi do góry powyżej linii serca (np. opartymi o ścianę na wysokości 30-40 cm) albo unieś nogi pod kątem prostym, oprzyj je o ścianę i wytrzymaj tak 2 minuty.

Ale uwaga: choroby serca lub trudności oddechowe mogą być przeciwwskazaniem do tych ćwiczeń, jeśli to Twój przypadek, poradź się lekarza.

Ruszaj się więcej

Ruch nie tylko wzmacnia mięśnie, ale i poprawia krążenie. W przypadku żylaków może to być każdy ruch nie obciążający specjalnie stóp. A więc spaceruj, biegaj, pływaj. A także ćwicz codziennie po ok. 10 minut. Wskazane są zwłaszcza ćwiczenia z nogami uniesionymi do góry np. tzw. nożyce czy rowerek. Unikać jednak należy ćwiczeń wymagających dużego napinania mięśni.

Pozbądź się nadwagi

Nadwaga utrudnia prawidłowe krążenie i przyczynia się do hamowania odpływu krwi z nóg. Nadwaga to jedna z przyczyn powstawania żylaków w czasie ciąży.

Zadbaj o odpowiednią dietę

Przejdź na niskokaloryczną dietę z dużą ilością błonnika, przeciwdziałającemu zaparciom, a przez to pośrednio żylakom. Jedz produkty bogate w rutynę zwiększającą napięcie i szczelność ściany żył (aronia, kasza gryczana). Inne przeciwutleniacze ważne w diecie przeciwżylakowej to: witamina E i C. Pij dużo wody mineralnej, naturalnych soków warzywnych i owocowych i zielonej herbaty. Ogranicz sól, która zatrzymuje wodę w organizmie, co sprzyja obrzękom.

Unikaj gorąca

Ciepło powoduje rozszerzenie żył. Unikaj więc sauny, zamiast gorących kąpieli bierz prysznic, nie opalaj się, leżąc plackiem, nie depiluj nóg gorącym woskiem. Zimą zmieniaj w pracy ciepłe buty na półbuty.

Ubieraj się odpowiednio

Zrezygnuj z obcisłej garderoby, zwłaszcza uciskającej w pasie lub w okolicach pachwin, która może zaciskać naczynia i utrudniać odpływ krwi z nóg. Wyrzuć samonośne pończochy czy podkolanówki z obcisłym ściągaczem. Zrezygnuj z wysokich obcasów (idealny to 2,5-3 cm), wysokich cholewek w botkach i butów z wąskimi noskami. Skonsultuj z lekarzem celowość noszenia specjalnych przeciwżylakowych rajstop czy podkolanówek.

Ostrożnie z pigułką antykoncepcyjną

Zaburzenie równowagi hormonalnej, do jakiej czasami prowadzi, może być przyczyną powstawania „pajączków” prowadzących do żylaków.

Rzuć palenie

Badania kardiologiczne wykonane we Framingham wykazały związek między paleniem papierosów a występowaniem żylaków. Autorzy tych badań uznają palenie papierosów za poważny czynnik ryzyka powstawania żylaków.

Masuj nogi

W pozycji leżącej masuj nogi w kierunku od stóp do pachwin. Masaż jest zalecany zwłaszcza wieczorem przed snem i rano, zaraz po obudzeniu. Masaż poprawi krążenie, zmniejszy obrzęk, zlikwiduje uczucie ciężkości.

Stosuj metody Kneippa

Naprężenie ścianek żylnych poprawia się pod wpływem zimnych bodźców. Stąpanie po rosie, obmywanie ciała zimną wodą, polewanie kolan i brodzenie w wodzie to środki przynoszące wyraźną poprawę. Ważne jest jednak ich systematyczne stosowanie. Ale uwaga: nie należy stosować terapii zimną wodą mając zimne stopy!

Używaj ziół

Istnieje dużo ziół pomocnych w niewydolności krążenia żylnego. Możesz je stosować w formie naparów do picia, kąpieli, okładów na nogi czy maści do smarowania.

Stosuj kąpiele przeciwobrzękowe

Zanurz nogi w letniej kąpieli (napar z ziół w proporcji 20 g ziół na litr wody, woda z dodatkiem soli morskiej a nawet woda z octem). Wody powinno być tyle, by sięgała do połowy łydek. Kąpiel taka powinna trwać 15-20 minut.

oprac. barb
źródła: Sekcja Zdrowie, poz. 1, 2, 17

 

Zobacz również:

Ból pleców i krzyża


Bóle pleców i krzyża

Zioła na żylaki


Zioła przeciw żylakom

Obrzęki stóp


Sposoby na obrzęki stóp


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.