Zatkane ucho i co dalej

Każdy chyba zetknął się z problemem ucha zatkanego woskowiną. Woskowina sama w sobie jest niezbędna, gdyż oczyszcza i nawilża przewód słuchowy oraz chroni błonę bębenkową przed brudem, bakteriami i grzybami. Problem pojawia się, jeśli nagromadzi się jej zbyt dużo lub stanie się zbyt twarda, aby uległa wypłukaniu w sposób naturalny.
Nie jest to jednak poważny problem i laryngolog szybko ją usunie. A w lżejszych przypadkach sami możemy się z nią uporać.

Objawy blokady woskowiny

Najczęściej występujące objawy zablokowania przewodu słuchowego złogami woskowiny to:
- nagły niedosłuch,
- ból ucha,
- dzwonienie lub szum w uchu,
- wrażenie słyszenia w głowie własnego głosu przy mówieniu,
- uczucie rozpierania w uchu,
- zaburzenia równowagi.

Kiedy do lekarza

Jeśli występują objawy zatkania ucha woszczyną, lepiej porozmawiać z lekarzem. Objawy występujące przy zatkanym uchu występują również w innych chorobach uszu. I tylko lekarz wyposażony w odpowiedni sprzęt może stwierdzić, czy to nadmierna woskowina jest źródłem dolegliwości.
Pamiętajmy również, że błony bębenkowe są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić przez nieumiejętne usuwanie woskowiny. Najlepiej niech to zrobi lekarz, zwłaszcza jeśli woszczynowy korek pojawił się po raz pierwszy.

Przyczyny powstawania korka woszczynowego

Korek woszczynowy powstaje, gdy duże ilości woskowiny łączą się z pyłem i kurzem z otoczenia człowieka. I paradoksalnie często, chcąc dokładnie oczyścić ucho pogarszamy sytuację, wprowadzając do przewodu słuchowego za dużo wody. Powoduje ona pęcznienie woskowiny, która zwiększając swoją objętość, po prostu zatyka przewód słuchowy. Nie rzadkie są również przypadki, gdy czyścimy uszy gazikiem lub patyczkiem higienicznym z wacikiem. I podczas takiego zabiegu, zamiast usunąć woskowinę, wciskamy ją głębiej do ucha.

Domowe sposoby na korek woszczynowy

Jeśli wiesz, że poza zatkaniem woskowiną, ucho jest zdrowe, możesz spróbować usunąć nadmiar woskowiny domowymi sposobami. Mają one na celu zmiękczenie woskowiny a następnie wypłukanie.

  1. Zmiękczanie woskowiny. Za pomoca pipety wprowadź do ucha kilka kropli oliwki dla dzieci, oleju mineralnego, gliceryny lub wody utlenionej. Możesz również użyć gotowych preparatów dostępnych w aptece. Bazują głównie na parafinie lub oliwie, a niektóre zawierają substancje chemiczne oczyszczające ucho.

  2. Usuwanie woskowiny. Po 1-2 dniach, gdy wosk już zmięknie, wypłucz go ciepłą wodą (ok. 37 stopni) za pomocą gumowej gruszki lub strzykawki. Strumień wody powinien wpływać do ucha pod niewielkim ciśnieniem. Aby ułatwić dotarcie wody do korka woszczynowego w trakcie irygacji pociągaj lekko małżowinę do góry i na dół. Po zakończeniu wypłukiwania przechyl głowę czyszczonym uchem do dołu, by umożliwić całkowite wypłynięcie wody.

  3. Suszenie ucha. Po zakończeniu płukania, delikatnie wysusz ucho zewnętrzne ręcznikiem lub za pomocą ręcznej suszarki. Nie susz ucha z pomocą palca, a tym bardziej patyczka higienicznego. Możesz za to wpuścić do ucha kroplę alkoholu, która przyspieszy schnięcie. Jest to zalecane nie tylko po zabiegu wymywania woszczyny, ale także po każdej kąpieli pod prysznicem.

Jeśli korek jest bardzo duży lub twardy, prawdopodobnie potrzebne będzie powtórzenie całej procedury zmiękczania i wypłukiwania jeszcze raz czy dwa razy. Czasami jednak za pomocą domowego zmiękczania i wypłukiwania wosku, uda się zmiękczyć tylko zewnętrzną warstwę korka, a sam korek może zostać nawet wciśnięty głębiej do kanału słuchowego. Jeśli więc objawy zatkanego ucha nie ustąpią po kilku zabiegach, konieczna będzie konsultacja z lekarzem.
Zabieg wymywania woszczyny należy stosować rutynowo, przeciętnie raz w miesiącu (częściej jeśli nosimy aparat słuchowy). Częstsze płukanie nie jest zalecane, gdyż pozbawia ucho naturalnej ochrony, jaką stanowi woskowina.

Uwaga:

Nigdy nie staraj się wyciągnąć korka woszczynowego za pomocą wacika, patyczka higienicznego czy … spinacza do papieru (tak, tak, bywają takie przypadki). Możesz bowiem wcisnąć woskowinę głębiej do ucha i spowodowac poważne uszkodzenie błony przewodu słuchowego i błony bębenkowej!

barb

 

Zobacz również:

Szumy uszne


Szumy uszne

Skąd szum w uszach


Skąd szum w uszach?

Zespół bolesnego kręgosłupa szyjnego


Bóle karku


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.