Spis treści

Brodawki – jak je pokonać domowymi sposobami

Brodawki to niezłośliwe narośle skórne, które mogą występować pojedynczo lub w dużych grupach, właściwie na całym ciele. Na ogół powstają wskutek działania wirusa, który wyzwala szybkie narastanie komórek zewnętrznej warstwy skóry. Wirus brodawczaka dzieli się na dwa typy: pierwszy jest niebezpieczny, atakuje błony śluzowe i może być odpowiedzialny za powstanie zmian nowotworowych, drugi atakuje skórę, wykorzystując najmniejsze jej uszkodzenie, aby rozwinąć swoją łagodną postać – brodawkę, zwaną też kurzajką. Brodawki skórne, choć zasadniczo nieszkodliwe i nieraz ustępujące samoistnie bez leczenia (zwłaszcza w przypadku dzieci), mogą sprawiać ból i szpecić.

Rodzaje brodawek

Istnieje ponad 200 rodzajów brodawek, a wśród nich:

  • Brodawki zwykłe zazwyczaj występujące na dłoniach i palcach.

  • Brodawki stóp występujące na podeszwowej powierzchni stóp.

  • Brodawki płciowe (kłykciny kończyste), tworzące się głównie w okolicy narządów płciowych.

  • Brodawki płaskie, często występujące na twarzy, dłoniach i nogach.

Podobnie jak inne choroby zakaźne, brodawki przenoszą się z osoby na osobę. Po kontakcie z wirusem okres wylęgania się choroby może trwać od 2 do 6 miesięcy.

Nie wszystkie jednak brodawki wywołane są wirusem brodawczaka. Częste są brodawki łojotokowe, zwane też starczymi o nieznanym pochodzeniu. Pojawiają się najczęściej u osób po 40. roku życia. Brodawki łojotokowe mają różną wielkość (od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów). Mają postać powierzchownych płaskich blaszek lub guzków, o zabarwieniu zazwyczaj ciemniejszym od otaczającej skóry. Występują najczęściej na tułowiu, twarzy i grzbietach dłoni. Mogą swędzieć, ale zdarza się to rzadko. Nie są groźne, ale należy unikać mechanicznego drażnienia ich, bo może to prowadzić do zezłośliwienia brodawki.

 

Zobacz również:

opryszczka - domowe sposoby


Opryszczka - domowe sposoby

Przyczyny trądziku


Trądzik nie tylko młodzieńczy

Toksyczne kosmetyki


Rakotwórcze kosmetyki


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.