Sposoby na chrypkę

Chrypka to jeden z objawów zapalenia krtani. Czujemy drapanie w gardle lub potrzebę ciągłego chrząkania, nasz głos zmienia barwę stając się chrapliwym lub skrzekliwym, a w skrajnych przypadkach dochodzi do czasowej utraty głosu. Dzieje się tak wskutek obrzęku lub stanu zapalnego strun głosowych, które wówczas nie mogą normalnie drgać.

Chrypka i zapalenie krtani mogą mieć postać ostrą (krótkotrwałą) lub przewlekłą (długotrwałą). Większość ostrych przypadków nie stwarza zagrożenia i ustępuje samoistnie, po wyleczeniu przyczyny. Natomiast za przewlekłymi przypadkami może się kryć poważniejsza choroba.

Przyczyny zapalenia krtani

 • Krzyk, nadmierne mówienie, miejscowe uszkodzenie gardła lub szok nerwowy, który może spowodować obrzęk strun głosowych, stanowiący przeszkodę dla wydychanego powietrza.

 • Przeziębienie, suchy kaszel lub zapalenie zatok przynosowych to częste przyczyny chrypki. Wystarczy wirus lub bakteria, by wywołać zapalenie krtani.

 • Ciało obce, ukąszenie owada, reakcja alergiczna, regularne wdychanie ciał drażniących czy zbyt suche powietrze mogą sprzyjać zapaleniu krtani i chrypce. I wówczas jej przebieg jest poważniejszy od zwykłej chrypki.

 • Refluks żołądkowo-przełykowy czyli zarzucanie kwasów żołądkowych do przełyku to również częsta przyczyna chrypki.

 • Nikotyna, niezwykle drażniąca substancja to najczęstszą przyczyna przewlekłej chrypki i chrapliwego głosu palaczy.

Jak leczyć chrypkę domowymi sposobami?

 • Daj odpocząć głosowi. Ogranicz mówienie. Pamiętaj, ze szept jeszcze bardziej nadweręża struny głosowe niż mówienie normalnym głosem.

 • Pij dużo ciepłych napojów bez kofeiny. Płyny pomagają utrzymać odpowiednią wilgotność śluzówek gardła. Bardzo dobrze działają herbatki ziołowe, np. szałwiowa lub rumiankowa, które najlepiej jest parzyć bezpośrednio przed piciem. Pomocne będą również buliony warzywne lub herbata zielona. Herbatki posłodź miodem i dodaj sok z cytryny. Absolutnie nie wolno pić zimnych napojów. Klasycznym środkiem medycyny naturalnej na chrypkę jest gorące mleko z miodem.

 • Płucz gardło wodą z solą (1 łyżka stołowa soli na 1 l wody). Możesz też ssać tabletki zawierające sól EMS-ką, mech islandzki, tymianek lub pierwiosnek czy cukierki z szałwią lub czarną porzeczką. Produkcję dezynfekującej śliny pobudzi również żucie gumy.

 • Wdychaj parę. Napełnij miskę gorącą wodą, nachyl się nad nią z ręcznikiem narzuconym na głowę i wdychaj unoszącą się z niej parę. Pamiętaj tylko, by nigdy nie próbować robić inhalacji bezpośrednio nad gotującą się wodą! Ulgę może przynieść też głębokie oddychanie podczas brania gorącego prysznica.

 • Ogrzej gardło ciepłym okładem z ziemniaków. Rozgnieć 2-3 gotowane ziemniaki. Ciepłą papkę nanieś na ręcznik lub chustkę, owiń gardło i przytrzymaj okład wełnianym szalikiem. Zdejmij okład gdy wystygnie. Zabieg wykonuj 3 razy dziennie.

 • Zastosuj kompres ziołowy. Zaparz herbatkę z tymianku, szałwii lub dziewanny. Lniany ręcznik zamocz w gorącym naparze, lekko wyciśnij i połóż na gardło. Kompres przytrzymaj wełnianym szalikiem.

 • Zwiększ wilgotność w pomieszczeniu, w którym przebywasz. Najskuteczniej zrobisz to za pomocą nawilżacza powietrza, ale możesz też rozkładać mokre ręczniki na kaloryferach.

 • Staraj się nie odchrząkiwać. Odchrząkiwanie podrażnia struny głosowe.

 • Przestań palić i pić alkohol, unikaj kontaktu z dymem. Alkohol i dym wysuszają gardło i podrażniają struny głosowe.

 • Unikaj środków obkurczających śluzówkę. Mogą wysuszać gardło.

 • Zastosuj akupresurę. Uciskaj i masuj zgodnie z ruchem wskazówek zegara punkt Hegu w kącie powstałym między kciukiem a palcem wskazującym. Uwaga: ten punkt nie jest wskazany dla kobiet w ciąży.

 • Spróbuj aromaterapii. Rozpuść 1-2 krople olejku tymiankowego w olejku bazowym i małej ilości płynnego miodu. Trzymaj pod językiem przez 2-3 minuty.

Kiedy do lekarza?

Zazwyczaj chrypkę można łatwo wyleczyć domowymi sposobami. Czasami może ona być jednak objawem poważniejszej choroby. Należy więc zwrócić się do lekarza jeśli:

 • Chrypka trwa ponad 2 tygodnie, często powtarza się lub masz chrypkę bez widocznej przyczyny.

 • Objawy nasilają się lub jeżeli chrypce towarzyszy gorączka, zmęczenie i utrata wagi, a także obrzęk gardła i powiększone węzły chłonne.

 • Twoje dziecko wydaje głośne, wysokie dźwięki przy wdychaniu powietrza, ślini się bardziej niż zazwyczaj, ma problemy z przełykaniem i wysoką gorączkę. Mogą to być objawy zapalenia nagłośni, wymagającego szybkiej interwencji lekarskiej.

barb

źródła: Sekcja Zdrowie, poz. 2, 95, 102, 109

 

Zobacz również:

Grypa i przeziębienia


Grypa i przeziębienia

Jak powoli rzucić palenie


Rzucanie palenia dla opornych

Sposoby na refluks


Sposoby na refluks


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.