Nieprzyjemny zapach z ust - jak sobie z nim radzić

Nieświeży oddech to większy problem dla otoczenia niż dla osoby zainteresowanej. Ale zwykle osoby postronne nie zwracają nam uwagi, że niezbyt miło pachnie nam z ust. Można jednak skontrolować swój oddech za pomocą prostego testu: przykładamy zwiniętą dłoń do ust, wydychamy powietrze, przesuwamy dłoń przed nos i sprawdzamy zapach. I gdy okaże się nieprzyjemny, spróbujmy którejś z poniższych metod odświeżania oddechu.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Nieprzyjemny zapach z ust może być objawem niedostatecznej higieny jamy ustnej, zaburzeń procesu trawienia lub innych chorób organicznych. Słodkawa woń wydychanego powietrza towarzyszy cukrzycy lub błonicy. Zapach amoniakowy może wskazywać na poważne schorzenia nerek lub wątroby, zapach zgnilizny towarzyszy przewlekłej chorobie oskrzeli lub ciężkim chorobom płuc. Dlatego lepiej sprawdzić czy przyczyną brzydkiego zapachu z ust nie są choroby organiczne.

Lepiej zapobiegać

Jeśli przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust są problemy trawienne – pozostaje wizyta u lekarza. Jeśli natomiast nieświeży oddech wynika z zaniedbań higienicznych lub błędów żywieniowych, możemy się go pozbyć przestrzegając następujących zasad:

  • Przy myciu zębów czyścimy przestrzenie międzyzębowe nicią stomatologiczną i płuczemy jamę ustną.

  • Ważne jest regularne jedzenie i picie, gdyż nieprzyjemny oddech występuje wówczas, gdy mamy pusty żołądek.

  • Jemy dużo świeżych, surowych warzyw i owoców ioraz naturalne jogurty.

Domowe sposoby na nieświeży oddech

Istnieje wiele niezawodnych ziół w postaci naparów czy olejków, skutecznie odświeżających zapach z ust. Oto kilka przykładów ich zastosowania.

  • Po każdym jedzeniu myjemy zęby i płuczemy jamę ustną płynem z olejkami eterycznymi (do szklanki wody dodajemy parę kropli olejku z rumianku, mięty pieprzowej, szałwii lub melisy) lub naparem z tych ziół.

  • Gdy zapach ma raczej podłoże żołądkowe, pomocne są wywary z korzenia lukrecji i mniszka pospolitego oraz piołunu.

  • Jeśli mamy nieświeży oddech z rana, bezpośrednio po wstaniu z łóżka, dokładnie płuczemy usta octem jabłkowym (1 łyżeczka na szklankę wody).

  • Jeśli mamy nieświeży oddech w ciągu dnia, żujemy od czasu do czasu natkę pietruszki.

  • Między posiłkami żujemy ziarno kawy. Bardzo dobry skutek przynosi rozgryzienie, a następnie połknięcie kilku ziaren z mieszanki nasion anyżku, kopru włoskiego i ogrodowego.

  • Picie wody z cytryną lub żucie plasterka cytryny pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust a przy okazji zapobiegnie wysychaniu ust.

  • W podróży pomocne może być ssanie pastylek zawierających mentol, żucie mentolowej gumy do żucia bez cukru czy stosowanie aerozolu do ust.

Anyżkowy płyn do płukania ust domowej roboty

2 łyżki owoców anyżku zagotowujemy w 100 ml wody, a następnie schładzamy. Mieszankę przelewamy przez filtr do kawy i dokładnie wyciskamy owoce. Wywar mieszamy z 40 ml alkoholu 45% i 50 ml wody różanej. Płyn wlewamy do ciemnej butelki.

Zawsze po umyciu zębów dodajemy kilka kropli płynu do szklanki wody i płuczemy jamę ustną.

barb
źródła: Sekcja Zdrowie, poz. 2 i 109

 

Zobacz również:

Sposoby na refluks


Sposoby na refluks

Groźna próchnica


Konsekwencje próchnicy

Sposoby na zaparcia


Sposoby na zaparcia


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.