Sposoby na siniaki

Siniaki to czerwonofioletowe przebarwienia skóry, które nie ustępują pod wpływem ucisku. Wywołane są malutkimi miejscowymi krwotokami spowodowanymi przerwaniem naczynia krwionośnego przez uraz. Ciągłość skóry nie zostaje przerwana, ale krew wydostaje się do tkanki podskórnej z pękniętych naczyń krwionośnych. Jeśli wypływ krwi poza naczynie krwionośne jest bardzo obfity, mówimy o krwiaku. W ciągu 2-3 tygodni czerwony barwnik krwi, hemoglobina, rozpada się, wskutek czego siniak zmienia barwę najpierw na sinożółtą a potem zielonożółtą i w końcu znika.

Przyczyny siniaczenia

Siniaczenie jest zjawiskiem powszechnym, występuje na wskutek mniejszego lub większego urazu i zwykle nie wiąże się z żadnymi nieprawidłowościami. Niektóre osoby, szczególnie kobiety, są bardziej niż inne podatne na powstawanie siniaków. Ponadto ryzyko siniaczenia wzrasta wraz z wiekiem. Przyczyną jest starzenie się naczyń włosowatych, które z wiekiem stają się bardziej kruche i podatne na pękanie, oraz zmniejszenie grubości skóry i utrata części ochronnej warstewki tłuszczu, osłaniającej naczynia przed urazem.

Częste siniaczenie, zwłaszcza w wyniku łagodnych urazów, może być objawem:

• niedoboru witaminy C,
• zaburzeń krzepnięcia (np. u chorych na hemofilię),
• choroby wątroby,
• stosowania leków steroidowych, przeciwkrzepliwych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub aspiryny.

Domowe sposoby na siniaki

Siniak nie wymaga leczenia, ale szybciej zniknie i będzie mniej bolesny, jeśli zastosujesz poniższe proste metody:

 • Jeśli uraz powodujący siniak miał miejsce przed kilku minutami, ogranicz krwawienie do dalszych tkanek przez uniesienie uderzonej części ciała i przyłożenie woreczka z lodem lub zimnego kompresu. Zimne okłady zwężają naczynia krwionośne, zmniejszając ukrwienie tkanki i przyspieszając gojenie. Przykładamy je co godzinę na 10 minut.

 • Arnika to znany środek ziołowy na siniaki przyspieszający ustępowanie objawów i zmniejszający ból. Stosujemy kompres z nalewki arnikowej rozcieńczonej 3-10 krotnie albo krem lub żel z arniką. Krem nakładamy leciutko masując, aż do całkowitego wchłonięcia. Powtarzamy w razie potrzeby 2-3 razy dziennie.
  Uwaga: Preparaty z arniki nie powinny być stosowane w okolicach oczu i ust ani na skaleczenia. Jeśli doszło do kontaktu ze skaleczoną skórą, myjemy miejsce obficie wodą destylowaną lub utlenioną. Nie należy stosować u dzieci poniżej 3. roku życia oraz przerwać stosowanie jeśli wystąpią objawy podrażnienia skóry.

 • Cebula - przykładamy jej plasterek na 15 minut. Allicyna zawarta w cebuli stymuluje przepływ limfy w organizmie i pomaga wypłukać z tkanki nadmiar krwi, która tworzy siniak. Metoda będzie skuteczna, jeśli przyłożysz cebulę natychmiast po urazie.

 • Zioła łagodzą w dużym stopniu dolegliwości, przywracają prawidłowe krążenie krwi i łagodzą ból. Do ziół szczególnie pomocnych należy wymieniona wyżej arnika (kremy, żele lub nalewka do kompresów) oraz przetwory z kwiatów kasztanowca. Te ostatnie będą skuteczniejsze w mieszance z zielem krwawnika, nostrzyka czy babki. Wypijamy po szklance naparu 2 razy dziennie między posiłkami.

 • Homeopatia. Stosujemy Arnica od 5CH, 3 granulki rano i wieczorem.

Kiedy do lekarza

Zwróć się do lekarza, jeśli:

 • Masz wyjątkowo rozległy lub bolesny krwiak – szczególnie jeśli się powiększa bez wyraźnej przyczyny.

 • Ból się nasila lub obrzęk nie znika po kilku dniach.

 • Zauważysz trudności w poruszaniu posiniaczoną kończyną.

 • Pojawi się ból w miejscu odległym od zasinionego.

 • Siniak znajduje się w pobliżu oka; uderzenie, które spowodowało zasinienie, mogło być także przyczyną poważniejszych uszkodzeń samego oka lub kości twarzoczaszki.

 • Miały miejsce urazy głowy, klatki piersiowej lub jamy brzusznej.

 • Łatwo nabawiasz się sińców i masz nawracające krwawienia, np. z nosa lub dziąseł, albo jeśli zauważysz wylew w oku lub krew w moczu lub stolcu.

 • Wcześniej raczej nie miewałaś krwiaków, a teraz często się pojawiają.

barb
źródła: Sekcja Zdrowie, poz. 8, 95, 102 i 106

 

Zobacz również:

Ból pleców i krzyża


Bóle pleców i krzyża

Jak sobie radzić z depresją


Jak sobie radzić z depresją

Obrzęki stóp


Sposoby na obrzęki stóp


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.