Domowe sposoby na użądlenia owadów

Lato to zwiększone ryzyko użądleń przez pszczoły, osy, komary i inne owady.
Większość użądleń przez owady to tylko wielkie swędzenie i ewentualnie bąbel znikające po 1-2 dniach. Warto jednak wiedzieć jak złagodzić przykre dolegliwości i nie dopuścić do poważniejszej infekcji.

Pszczoły, osy, trzmiele, szerszenie

Owady te w chwili użądlenia wstrzykują do tkanek skóry jad. Skutkiem jest ból, zaczerwienienie i obrzęk. Dolegliwości mogą się utrzymywać od kilku godzin do 1-2 dni.
Pszczoła może użądlić tylko raz. Jej żądło wyposażone jest w zaczepy i zostaje w skórze, a pszczoła ginie zaraz po użądleniu. Trzmiele, osy i szerszenie mają żądła „wielokrotnego użytku”. Dlatego trzeba się liczyć z kolejnym atakiem. Zaatakowanie jednej osy powoduje napaść wszystkich owadów z gniazda.
Gwarancją skuteczności leczenia użądlenia jest szybkość działania. Jeśli użądliła pszczoła, należy szybko wyjąć żądło. Przy jego usuwaniu nie wolno uciskać żądła ani woreczka jadowego, bo to zwiększa dawkę trucizny. Najlepiej jest żądło wyskrobać paznokciem, pilniczkiem do paznokci czy nawet brzegiem sztywnego kartoniku.
Miejsce użądlenia należy dokładnie umyć wodą z mydłem lub innym środkiem dezynfekującym, gdyż wszystkie owady mogą być nosicielami bakterii chorobotwórczych.

Aby złagodzić ból należy:

 • Przyłożyć zimny okład (np. kostka lodu). Inni doradzają z kolei ciepłe powietrze np. z suszarki, które neutralizuje jedną z substancji chemicznych powodujących odczyn zapalny.

 • Wetrzeć aspirynę. Miejsce użądlenia należy najpierw zwilżyć wodą i następnie wetrzeć roztartą aspirynę. Neutralizuje ona szereg substancji o działaniu zapalnym.

 • Przemyć amoniakiem.

 • Przyłożyć okład z papki z sody, węgla aktywowanego lub ... błota. Węgiel mieszamy na papkę z wodą i przykładamy na miejsce użądlenia, na wierzch kładziemy opatrunek z gazy lub kawałek folii, żeby zatrzymać wilgoć. A gdy nie mamy nic pod ręką nałóżmy na miejsce użądlenia po prostu trochę błota i przykryjmy bandażem lub chusteczką i pozostawmy do wyschnięcia.

Komary i muchy

Komary najczęściej można spotkać w okolicy zbiorników wodnych (jeziora, stawy a nawet większe kałuże). Zaczynają swoją aktywność w maju a kończą na jesieni. Komarzyce (bo to one gryzą) są najzacieklejsze w parne dni, najbardziej o świcie, wieczorem i w nocy.

Komary i muchy mogą przenosić różne choroby, więc należy przede wszystkim zdezynfekować miejsce ukąszenia.

Środki na zmniejszenie swędzenia i odczynu zapalnego:

 • Okład z lodu.

 • Okład z wody z solą.

 • Okład z sody oczyszczonej (łyżeczkę od herbaty sody rozpuścić w szklance wody, zmoczyć w tym roztworze szmatkę i przyłożyć na swędzące miejsce na 15-20 minut).

 • Okład z soli gorzkiej (łyżkę stołową proszku rozpuszcza się w litrze gorącej wody i po ochłodzeniu przykłada kompres na miejsce ukąszenia).

 • Jeśli mamy w zasięgu ręki bluszcz, należy zerwać jeden liść, rozgnieść go w palcach i wetrzeć w miejsce użądlenia. Zawczasu możemy sami przygotować nalewkę na bluszczu, do użytku w przypadku użądlenia. W tym celu należy zebrać młode liście bluszczu, drobno je pokroić, zalać alkoholem i odstawić na 7-10 dni. Po tym czasie przecedzić i przelać do buteleczek z ciemnego szkła. W razie użądlenia wystarczy wetrzeć kroplę takiej nalewki w miejsce użądlenia i ból minie.

 • Dobrym antidotum na użądlenia komarów i innych insektów jest tez paproć. Wystarczy wetrzeć sok z paproci w miejsce użądlenia, a ból szybko i definitywnie minie. Paproć jest zresztą dobra nie tylko na użądlenia insektów, ale też zmniejsza bóle reumatyczne. Dawniej wypełniano więc nią poduszki i materace.

 • Łagodzą objawy użądlenia także: sok z cytryny, natka pietruszki, liść podagrycznika, liść babki lancetowatej.

Jak zapobiec użądleniu?

 • Żądlące owady „wybierają” ciemne kolory, dlatego pszczelarze noszą białe ubrania.

 • Należy unikać perfum, płynu do golenia i innych silnie zapachowych preparatów.

 • Warto zwiększyć podaż cynku i witamin z grupy B.

 • Owady odstrasza zapach olejków do kąpieli i kremów z filtrem słonecznym.

 • Komary odstrasza skutecznie także zapach kadzidełek indyjskich oraz aromat mięty, wanilii, eukaliptusa, lawendy, cytryny. Smarujmy się więc kremem z dodatkiem olejków z tych roślin.


tekst oprac. bajar
na podstawie: Sekcja Zdrowie, poz. 1, 12.

 

Zobacz również:

Soda oczyszczona


Wszechstronna soda

Aromaterapia


Aromaterapia

sposoby na poty


Sposoby na pocenie


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.