Spis treści

Zespół suchego oka

Łzy konieczne są dla zdrowia oczu. Tworzą na gałkach ocznych ochronną błonę, która je nawilża i utrzymuje w czystości. To właśnie łzy wypłukują z oczu zarazki, które mogą się do nich dostać. Niestety, coraz częściej się zdarza, że albo wytwarzamy za mało łez, albo za szybko wyparowują one z naszego oka. Czasami też ilość łez jest prawidłowa, ale ich słaba jakość powoduje, że nie spełniają swojego zadania. Jeśli taki stan przedłuża się, mówimy o zespole suchego oka.

Najczęstsze objawy zespołu suchego oka

Objawy zespołu suchego oka są różnorodne i początkowo nie należą do uciążliwych. Paradoksalnie, najrzadziej zgłaszaną dolegliwością jest uczucie suchości oczu. Do najczęstszych objawów należą:

  • podrażnienie oczu, zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie,

  • ból, kłucie, wrażenie piasku lub ciała obcego pod powiekami,

  • światłowstręt,

  • nieostre widzenie, widok jak przez mgłę,

  • uczucie zmęczenia oczu i ciężkości powiek,

  • nadmierne łzawienie, szczególnie po wyjściu na wiatr i zimne powietrze, a także pod wpływem dymu papierosowego czy nawiewu powietrza w samochodzie.

Dolegliwości nasilają się w nocy i rano otwieraniu powiek często towarzyszy ból.

 

Zobacz również:

Oczy i komputer


Oczy i komputer

Zioła dla oczu


Zioła dla oczu

Sposoby na podkrążone oczy


Podkrążone oczy


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.