Obrzęki stóp - jak z nimi walczyć?

Pod wieczór Twoje stopy są opuchnięte, ciężkie i obolałe, chociaż rano wyglądały normalnie. Najgorzej jest po długotrwałym staniu lub siedzeniu czy chodzeniu na obcasach. Nie możesz doczekać się powrotu do domu, by zdjąć buty i ulżyć obolałym nogom.

Dlaczego obrzęki nóg?

Krew rozprowadzana jest tętnicami po całym ciele, zaopatrując wszystkie organy w tlen i składniki odżywcze. Potem żyłami wraca do serca, a następnie do płuc, gdzie jest ponownie zaopatrywana w tlen. Pokonując tę drogę musi pokonać siłę grawitacji. Jest to możliwe dzięki pracy serca i zastawkom żylnym, przepuszczającym krew jedynie w kierunku serca. Ale aby zastawki spełniały swoją rolę, potrzebne są rytmiczne skurcze mięśni nóg. A długotrwałe stanie, siedzenie czy chodzenie na wysokich obcasach unieruchamia mięśnie odpowiedzialne za otwarcie zastawek. Następstwem są utrudnienia w transporcie zwrotnym krwi. Krew zalega w żyłach, rozpycha je, powodując obrzęki stóp i łydek i uczucie ciężkości nóg. W następnym etapie pojawiają się „pajączki” i żylaki.

Jak pomóc obolałym nogom?

Oto jakie rady na zmniejszenie obrzęków mają specjaliści z Mayo Clinic:

  • Ogranicz sól. Sól zatrzymuje wodę w organizmie i dlatego sprzyja obrzękom.

  • Unoś stopy. Leżąc na plecach unieś stopy na wysokość min. 45 cm powyżej poziomu serca. Wytrzymaj w tej pozycji 10-15 minut. Powtarzaj to ćwiczenie 3-4 razy dziennie.

  • Noś przeciwżylakowe rajstopy lub podkolanówki. Zakładaj je zaraz po wstaniu, gdy jeszcze nie ma obrzęków.
    (Ale uwaga: przeciwwskazaniem do tego rodzaju pończoch jest miażdżyca tętnic kończyn dolnych czy stany zapalne skóry. Najlepiej więc skonsultować noszenie tego rodzaju pończoch z lekarzem.)

  • Ćwicz regularnie. Ćwiczenia poprawią krążenie i w efekcie transport zwrotny krwi z żył do serca.

  • Pozbądź się nadwagi. Nadwaga pogarsza krążenie płynów ustrojowych i stanowi dodatkowe obciążenie dla żył.

  • Unikaj długotrwałego siedzenia. Co 1-2 godziny wstań, przejdź się, a najlepiej wykonaj kilka prostych ćwiczeń. Nie musi to od razu być poważna gimnastyka. Ale np. przejdź się do koleżanki w pokoju obok, zamiast do niej dzwonić.

  • Skonsultuj lekarza w sprawie przyjmowanych leków. Niektóre leki, w tym np. niesterydowe leki przeciwzapalne i blokery kanałów wapniowych stosowane przy nadciśnieniu, mogą przyczyniać się do obrzęków.

  • Idź do lekarza, gdy cierpisz na uporczywe obrzęki lub obrzęki, którym towarzyszą zaburzenia oddechowe i zwiększenie wagi albo obrzęki dające dodatkowo objawy skórne.

Uwaga:
Obrzęki stóp mogą być objawem różnych chorób, w tym niewydolności serca, zapalenia nerek, urazów, dlatego konsultacja z lekarzem jest zalecana i wręcz konieczna, gdy nie pomagają w/w metody zapobiegania obrzękom.

oprac. barb

 

Zobacz również:

Sposoby na żylaki


Sposoby na żylaki

Zioła na żylaki


Zioła przeciw żylakom

Ile ćwiczyć?


Ile ćwiczyć?


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.