Spis treści

Sposoby na zaparcia

Co czwarta dorosła osoba cierpi na zaparcia, wywołujące złe samopoczucie, bóle brzucha, skurcze jelit, wyczerpanie, brak łaknienia oraz nieprzyjemny zapach z ust. Jakie są tego przyczyny? Jak leczyć zaparcia domowymi sposobami?

Czy to już zaparcie?

Według większości specjalistów, o zaparciu mówimy, gdy w ciągu 2-3 tygodni wypróżnienie następowało jedynie co 3-5 dni. Inni za normę przyjmują 1 wypróżnienie dziennie. Ale są też tacy, którzy twierdzą, że u ludzi zdrowych defekacja powinna odbywać się 2-3 razy dziennie, gdyż rozmiary jelita prostego wymagają jego regularnego wypróżnienia co 6 godzin. Jeśli to nie nastąpi, nie ma pełnego uwolnienia jelit z mas kałowych i dochodzi do ucisku przez jelita sąsiednich narządów. Ten stan, zwany ukrytym zaparciem prowadzi do różnych chorób wywołanych zatruciem organizmu toksynami, utworzonymi w procesie gnicia i fermentacji nieprzetrawionego pokarmu, który zatrzymał się w jelicie.

 

Zobacz również:

Probiotyki dla zdrowia


Niedoceniane probiotyki

Sposoby na wzdęcia


Uciążliwe gazy

Dieta na zaparcia


Dieta przy zaparciach


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.