Alergie wziewne - objawy, jak sobie z nimi radzić

Alergia to stan nadwrażliwości na niektóre substancje, zwane alergenami. Najczęstsze objawy alergii to: wodnisty katar, swędzenie i łzawienie oczu, duszności. Najważniejsze alergeny to kurz domowy, pyłki roślin, sierść i naskórek zwierząt domowych i pleśnie.
Wiele można jednak zdziałać, by ograniczyć do minimum kłopoty związane z alergią. Objawy alergii można leczyć. Środki przeciwalergiczne zapisane przez alergologa pomogą bezobjawowo przetrwać nawet zmasowany atak alergenów. Można również spróbować domowych sposobów walki z alergią.

Najskuteczniejszą metodą obrony przed pyłkami, pleśniami i roztoczami jest zainstalowanie w domu klimatyzacji, która pozwala na wietrzenie mieszkania bez otwierania okien, a więc nie dopuszcza do domu pyłków i kurzu. Klimatyzacja ponadto wysusza powietrze, co stwarza gorsze warunki dla rozwoju roztoczy i pleśni i zapewnia dopływ filtrowanego powietrza.

Nie każdy może sobie na nią pozwolić, zaleca się więc

  • Przecieranie zawilgoconych miejsc środkami grzybobójczymi (łazienka, piwnica, kuchnia).

  • Unikanie bezpośredniego kontaktu z sierścią zwierząt domowych. Najnowsze badania dowodzą jednak, że dzieci, które od urodzenia wychowywały się w domu, w którym był i pies i kot (koniecznie i pies i kot!) nie chorują później na alergię, a przynajmniej nie wykazują alergii na sierść zwierząt. Pomyśl o tym jeśli planujesz urodzenie dziecka.

  • Zakładanie ochronnej maseczki podczas wykonywania czynności, która może narazić na kontakt z substancją uczulającą (zwłaszcza podczas odkurzania i prac w ogródku).

  • Odpowiednie zabezpieczenie pościeli. Warto zaopatrzyć się w pokrowce ze sztucznego tworzywa na materac, poduszki i kołdrę a same poduszki i materac powinny tez być z tworzywa sztucznego. Poduszki i materace trzeba często (raz na tydzień) prać w gorącej wodzie.

  • Pozbycie się wszelkich dywanów z domu. Ciężkie, trudne do czyszczenia dywany są doskonałym schronieniem dla roztoczy, pleśni, pyłków roślinnych i kłaczków sierści. Jeśli już koniecznie chcesz przykryć podłogę, to na nią nadającą się do częstego trzepania i prania wykładzinę. Wykładzinę taką można prać w temperaturze na tyle wysokiej, by zniszczyć roztocza, a podłoga – dzięki luźnemu splotowi tkaniny – będzie bardziej chłodna i sucha, co zdecydowanie nie sprzyja rozwojowi pleśni i roztoczy.


Uwaga:

Konieczna jest wizyta u lekarza, jeśli zauważysz u siebie któryś z niżej wymienionych objawów:

  • świszczący oddech,

  • ucisk w klatce piersiowej utrudniający oddychanie,

  • szczególnie nasilony napad objawów alergicznych,

  • bąble lub wysypka na skórze – mogą poprzedzać wstrząs anafilaktyczny, groźny dla życia.

Wstrząs anafilaktyczny zdarza się najczęściej po użądleniu przez pszczoły lub pewne odmiany mrówek, ale czasami występuje też wskutek działania innych alergenów.

oprac. bajar
na podstawie: Sekcja Zdrowie, poz. 1, 4

 

Zobacz również:

Kalendarz pylenia roślin


Kalendarz pylenia roślin

alergia pokarmowa


Alergia pokarmowa

domowe sposoby na astmę


Astma


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.