Długotrwała praca zwiększa ryzyko depresji u kobiet

Kobiety, które co tydzień pracują w wymiarze 55 godzin lub więcej, mogą mieć większe ryzyko depresji. A praca w weekendy może zwiększać ryzyko depresji zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Kobieta pracuje dłużej

Dłuższe godziny pracy mogą mieć wpływ na zdrowie psychiczne, zwłaszcza u kobiet.

Nowe badanie, o którym donosi Journal of Epidemiology & Community Health, wykazało, że nadmiernie długie dni pracy mogą być szkodliwe dla zdrowia psychicznego.

Zespół badaczy doszedł do tego wniosku, patrząc na dane zebrane z Understanding Society, Wielka Brytania Household Longitudinal Study (UKHLS).  UKHLS śledzi stan zdrowia około 40 000 gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii.  W tym konkretnym badaniu naukowcy wykorzystali dane ponad 23 000 mężczyzn i kobiet. Dane te zawierały informacje o zatrudnieniu.

Odkryli, że ogólnie osoby z najgorszym zdrowiem psychicznym były kobietami, które pracowały co najmniej 55 godzin tygodniowo, i/lub pracowały w większość weekendów lub w każdy weekend. Różnica była znacząca w porównaniu z kobietami, które pracowały w standardowych godzinach (35–40 godzin na tydzień).

Zdrowie psychiczne i nawyki pracy

Zespół odkrył szereg różnic w zatrudnieniu między płciami. Mężczyźni zazwyczaj pracowali zawodowo dłużej niż ich rówieśniczki. A prawie połowa kobiet pracowała w niepełnym wymiarze godzin, podczas gdy tylko 15% mężczyzn.

Ponadto żonaci mężczyźni częściej pracowali dłużej, a kobiety zamężne zazwyczaj zawodowo pracowały mniej.

Naukowcy mieli wiele teorii na temat różnic między mężczyznami i kobietami w miejscu pracy. Zauważają, że kobiety częściej pracują przez wiele godzin, jeśli pracują w dziedzinie zdominowanej przez mężczyzn. Zauważyli również, że ludzie pracujący w weekendy częściej pracują w sektorze usług za niższą płacę.

Zdaniem autorów badania, takie zadania, w połączeniu z częstymi lub złożonymi interakcjami z opinią publiczną lub klientami, związane są z wyższym poziomem depresji.

Ponadto kobiety często doświadczają podwójnego obciążenia pracą, jeśli weźmie się pod uwagę obowiązki domowe i opiekę nad członkami rodziny. Ten rodzaj pracy jest bezpłatny i zwiększa ich obciążenie pracą.

Jednak było kilka czynników, które zdawały się wpływać na zdrowie psychiczne niezależnie od płci danej osoby. Pracownicy w bardziej zaawansowanym wieku, palący, najmniej zarabiający, lub ci mający najmniejszą kontrolę nad swoją pracą, byli bardziej przygnębieni w porównaniu z innymi pracownikami, których nie dotyczyły te szczególne okoliczności.

Depresja kliniczna jest jednym z najczęstszych stanów zdrowia psychicznego. Ma kilka czynników ryzyka, które mogą obejmować rodzinną depresję, poważne zmiany życiowe, uraz, stres i niektóre choroby fizyczne. Objawy depresji mogą obejmować uporczywy smutek, poczucie beznadziejności i winy, utratę zainteresowania hobby i problemy ze snem.

Stres związany z pracą

Nic więc dziwnego, że ci, którzy pracują przez długie godziny lub w weekend, mogą doświadczyć stresu związanego z pracą, co może być przyczyną depresji. 

Autorzy raportu twierdzą, że wcześniejsze badania wykazały, że gdy uwzględni się nieodpłatne prace domowe i opiekę nad członkami rodziny, kobiety pracują średnio dłużej niż mężczyźni, co wiąże się z gorszym zdrowiem fizycznym.

Wyjaśniają, że wyniki ich badania mogą zachęcać pracodawców do rozważenia nowych polityk zatrudnienia, mających na celu zmniejszenie obciążenia kobiet na rynku pracy bez zmniejszania ich udziału w sektorze pracy.

barb

 

Zobacz również:

Jak sobie radzić z depresją


Jak sobie radzić z depresją

Dziurawiec skuteczny przy depresji


Antydepresyjny dziurawiec

Trening na depresję


Depresja inaczej


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.