Chemioterapia przy nowotworze piersi

Od lat lekiem pierwszego wyboru w chemioterapii przy nowotworze piersi jest paclitaxel (nazwa handlowa Taxol, Paxene). Niestety ten chemioterapeutyk ma wiele poważnych skutków ubocznych, często trudnych do zniesienia dla pacjentek. Stąd wynika presja na zmniejszanie dawek.

Najnowsze badania wykazały jednak, że lek ten hamuje wprawdzie rozwój raka, ale jedynie wtedy, gdy aplikowany jest w odpowiedniej dawce. A w dawkach niższych niż sugerowane, sprzyja rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych, zwłaszcza do wątroby.

Badanie przeprowadzone zostało wprawdzie tylko na myszach i wymaga potwierdzenia, ale wskazana jest ostrożność w zmniejszaniu  dawek leczniczych w celu zredukowania skutków ubocznych terapii.

O badaniu donosi The FEBS Journal study.

barb

 

Zobacz również:

Warzywa na raka piersi


Warzywa na raka piersi

Jabłko na raka piersi


Jabłkiem w raka piersi

Orzechy i rak piersi


Orzechy na raka piersi


p>barb

Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.