Ryzyko Alzheimera wyższe u osób z trądzikiem różowatym

U osób z trądzikiem różowatym istnieje większe ryzyko rozwoju demencji i choroby Alzheimera, w porównaniu z osobami bez tej przewlekłej choroby skóry. 

Do takiego wniosku doszli duńscy naukowcy po przeanalizowaniu rejestrów zdrowia z lat 1997-2012. W tym czasie na prawie 6 milionów obywateli duńskich w wieku ponad 18 lat, było prawie 83.500 pacjentów z trądzikiem różowatym. Osoby obserwowano aż do końca 2012 roku, chyba że wcześniej opuściły Danię, zdiagnozowano u nich demencję lub zmarły. W sumie u ponad 99.000 osób stwierdzono demencję, w tym u około 29.000 rozpoznano chorobę Alzheimera. 

Zdaniem naukowców, u osób z trądzikiem różowatym ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek formy demencji jest o 7% wyższe, a choroby Alzheimera aż o 25% wyższe w porównaniu do ludzi wolnych od tej skórnej przypadłości.

Co ciekawsze, w badanym okresie kobiety były bardziej narażone na otępienie niż mężczyźni. Dane wykazały, że u kobiet z trądzikiem różowatym ryzyko Alzheimera było średnio o 28 procent wyższe, a u mężczyzn z tą chorobą skóry o 16 procent.

Gdy jednak analizę ograniczono do przypadków trądziku różowatego, które zostały zdiagnozowane przez dermatologa w szpitalu, naukowcy stwierdzili zwiększone ryzyko demencji i choroby Alzheimera odpowiednio aż o 42 procent i 92 procent.

Zespół przeprowadził badania, ponieważ istnieją dowody na to, że trądzik różowaty jest związany z wyższym poziomem niektórych białek, które odgrywają również rolę w różnych wyniszczających zaburzeniach mózgowych, takich jak choroba Alzheimera i inne demencje. Białka obejmują metaloproteinazy macierzy i peptydy przeciwdrobnoustrojowe.

Wyniki badania opublikowane zostały na łamach  Annals of Neurology.

Naukowcy podkreślają, by pacjenci nie zakładali, że skoro chorują na trądzik różowaty to rozwinie się u nich demencja. Istnieją wprawdzie pewne podstawowe mechanizmy, które pojawiają się i przy trądziku różowatym i chorobie Alzheimera, ale ciągle nie ma pewności, co jest przyczyną, a co skutkiem.

Zdaniem naukowców, lekarze powinni zwracać uwagę na objawy dysfunkcji poznawczych u starszych pacjentów z trądzikiem różowatym, ale tylko dalsze badania mogą wykazać, czy leczenia trądziku różowatego może wpłynąć na ryzyko zachorowania na demencję.

Badanie duńskich maukowców nie jest pierwszym, które wiąże trądzik różowaty z zaburzeniami neurologicznymi, tym niemniej potrzebne są dalsze badania, by poznać związek między tymi chorobami i ustalić, jakie leczenia lub zmiany w stylu życia mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję. 

barb

 

Zobacz również:

Ruch przeciw alzheimerowi


Ruch przeciw demencji

Recepty na długowieczność


Recepty na długowieczność

Gimnastykuj umysł


Ćwicz umysł, by długo ci służył

Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.