Oddychanie ustami a ryzyko próchnicy

Jeśli budzimy się z wysuszonymi ustami, najbardziej prawdopodobną przyczyną jest spanie z otwartymi ustami. Może nam się wydawać, że problem nie jest szkodliwy, bo można go szybko naprawić, popijając trochę wody. Ale wedłu badań, których wyniki zostały opublikowane na łamach Journal of Oral Rehabilitacji, może to wskazywać na przyszłe problemy z zębami. Zdaniem naukowców, u osób śpiących z otwartymi ustami występuje większe ryzyko wystąpienia próchnicy.

Autorzy badania z Instytutu Badawczego Sir John Walsh  na Uniwersytecie Otago w Nowej Zelandii przebadali 10 zdrowych uczestników, których wyposażony w ustniki do pomiaru poziomu pH w ślinie w trakcie 4-dniowego eksperymentu. W trakcie eksperymentu połowa uczestników nosiła klips na nos, aby stymulować oddychanie przez usta. Okazało się, że uczestnicy zmuszeni do oddychania przez usta mieli średni poziom pH 6,6, który uznawany jest za kwaśny.

"Wprawdzie u wszystkich uczestników wskaźnik pH w ustach  zmniejszył się powoli w ciągu godziny snu, ale spadek był znacznie większy w dłuższym czasie u tych uczestników badania,  których zmuszono do oddychania ustami" powiedziała Joanne Choi, doktorantka i główny autor badania.

Choi i jej zespół odkryli również, że gdy uczestnicy zostali zmuszeni do oddychania przez usta w nocy, ich poziom pH spadł do 3,6. A ząb zaczyna tracić swoje minerały, gdy poziom spadnie poniżej pH 5,5, powiedziała Choi.Ślina chroni zęby przed próchnicą, ale przy mniejszej ilości minerałów, te korzyści ochronne zmniejszają się. 

"Przy zmniejszonej ilości śliny bakterie wytwarzają kwas rozkładający szkliwo zębów, powodując próchnicę i podrażnienie tkanek miękkich w jamie ustnej. Wydzielanie śliny zmniejsza się w nocy, więc osoby oddychające przez usta podatni są na większe ryzyko suchości ust i w konsekwencji na próchnicę i zapalenie dziąseł.”, powiedział dentysta Hargun K. Singh z Uniwersytetu w Buffalo, który nie brał udziału w badaniu.

Wrażliwość zębów, nieświeży oddech, przebarwienia na zębach, a także zły smak i zapach w ustach to objawy próchnicy. Bez odpowiedniego leczenia, próchnica może doprowadzić do poważniejszych problemów nie tylko stomatologicznych.

Dlatego osoby cierpiące na suchość w ustach, powinny dowiedzieć się jakie są przyczyny problemu, by je wyeliminować. Potencjalną przyczyną przewlekłego oddychania ustami może być zatkany nos czy zaburzenia snu lub nieprawidłowa budowa  anatomiczna.  

Przy przewlekłym oddychaniu ustami dodatkowego znaczenia nabiera właściwa higiena jamy ustnej. Powinniśmy wykazywać tu szczególną czujność i szczotkować dokładnie zęby dwa razy dziennie przez dwie minuty pastą do zębów zawierającej fluor, nie zapominając o nitkowaniu zębów przynajmniej raz dziennie. 

źródło: Choi J, Waddell J, Lyons K. Intraoral pH and temperature during sleep with and without mouth breathing. Journal of Oral Rehabilitation. 2015.

 

Zobacz również:

Groźna próchnica


Konsekwencje próchnicy

Próchnica i rak jelita


Próchnica a rak jelita grubego

Zęby a serce


Zdrowe zęby, zdrowe serce


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.