Choroba Alzheimera zmniejsza ryzyko zachorowalności na raka i na odwrót

Ryzyko zachorowania zarówno na chorobę Alzheimera jak i nowotwór wzrasta z wiekiem. Nikomu jednak nie przyszłoby do głowy doszukiwania się związku między tymi chorobami. A jednak. Wyniki najnowszych badań włoskich naukowców, o których informuje pismo Neurology, sugerują, że związek jednak istnieje.

Podczas 5-letnich badań przeprowadzonych w latach 2004-2009, naukowcy włoscy przeanalizowali dane ponad miliona mieszkańców Mediolanu. Okazało się, że u 21.451 osób zdiagnozowano w tym czasie nowotwór, podczas gdy na chorobę Alzheimera zachorowały 2.832 osoby. I tylko 161 osób chorowało jednocześnie na nowotwór i chorobę Alzheimera. Następnie naukowcy odkryli, że u pacjentów dotkniętych chorobą Alzheimera ryzyko zachorowania na raka było o 43% mniejsze niż u osób, u których tej choroby nie zdiagnozowano. Z drugiej strony pacjenci cierpiący na raka byli o 35% mniej narażeni na rozwój choroby Alzheimera.

Według ekspertów, badania sugerują, że potencjał genetyczny niektórych osób może predysponować je do nowotworu, podczas gdy u innych uwarunkowania genetyczne prowadzą do choroby Alzheimera.

Zależność między chorobą Alzheimera a chorobami nowotworowymi była również tematem debaty naukowców podczas Międzynarodowej Konferencji na temat choroby Alzheimera, która została zainaugurowana w połowie lipca 2013 w Bostonie. Niektórzy naukowcy zauważyli, że korelacja między obu tymi chorobami jest oczywista, bo na obie choroby wpływ ma odwrotna aktywność genetyczna. I tak, rak charakteryzuje się nadmiernym, niekontrolowanym
rozrostem komórek, podczas gdy w chorobie Alzheimera dochodzi do poważnej destrukcji komórek. Na razie są to jednak tylko przypuszczenia naukowców, wymagające potwierdzenia przez kolejne badania.

barb

 

Zobacz również:

Starzeć się bez alzheimera


Nie dla Alzheimera

Kawa na alzheimera


Kawa na chorobę Alzheimera

Starzeć się zdrowo


Program zdrowego starzenia się


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.