Siedzący tryb życia sprzyja cukrzycy u kobiet

Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę, szczególnie w przypadku kobiet - informuje "American Journal of Preventive Medicine".
Nowe badania naukowców z University of Leicester wykazały, że kobiety, które codziennie przez wiele godzin pozostawały w pozycji siedzącej, częściej chorowały na cukrzycę typu II. Takiej prawidłowości nie zaobserwowano natomiast w przypadku mężczyzn.

Specjaliści pytali ponad 500 mężczyzn i kobiet w wieku 40 lub więcej lat, ile godzin w ciągu tygodnia spędzają w pozycji siedzącej. Jednocześnie badano w ich krwi poziom specyficznych substancji, związanych z cukrzycą i zaburzeniami metabolicznymi. Okazało się, że u kobiet, które przesiadywały najdłużej podwyższony był zarówno poziom insuliny, jak i białka C-reaktywnego. W ich krwi było także więcej substancji uwalnianych z tkanki tłuszczowej brzucha - leptyny oraz interleukiny 6. Wszystko to wskazywało na stan zapalny.

Związek pomiędzy czasem siedzenia a ryzykiem cukrzycy okazał się znacznie silniejszy w przypadku kobiet niż mężczyzn, jednak nie udało się na razie wyjaśnić przyczyn tej różnicy pomiędzy płciami. Pojawiły się sugestie, że siedzące kobiety mogą jeść więcej przekąsek niż mężczyźni, lub też mężczyźni są bardziej skłonni do aktywności fizycznej, gdy w końcu wstaną.

Jak zauważył kierujący badaniami dr Thomas Yates, spędzając mniej czasu w pozycji siedzącej kobiety mogłyby zapobiec wielu przewlekłym chorobom. Jego zdaniem zagadnienie wymaga dalszych badań.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Poziom insuliny i glukozy


Insulina - bomba zegarowa

Fasolka szparagowa a cukrzyca


Fasolka dla cukrzyków

Wysiłek a cukrzyca


Krótki wysiłek na cukrzycę


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.