Doszkalanie służy zdrowiu

Osoby, które po 25. roku życia uzyskały przynajmniej tytuł licencjata, cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym w średnim wieku - wykazały badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych.

Na łamach "American Journal of Public Health" naukowcy z Uniwersytetu Karoliny Południowej przekonują, że w sferze edukacji powinna obowiązywać zasada "lepiej późno niż wcale".

W analizie wykorzystane zostały dane dotyczące ponad 7 tys. osób biorących udział w ogólnokrajowych badaniach (National Longitudinal Survey of Youth) trwających od 1979 roku. W momencie ich rozpoczęcia uczestnicy mieli od 14 do 21 lat.

Kierująca badaniami dr Katrina Walsemann twierdzi, że w grupie osób, które przed 25. rokiem życia nie posiadały wyższego wykształcenia, późniejsze uzyskanie tytułu miało związek z lepszym stanem zdrowia i mniejszym ryzykiem rozwoju depresji w porównaniu z osobami, które nie ukończyły studiów.

"Około 38 proc. osób dążących do uzyskania wykształcenia wyższego to ludzie mający 25 lat lub więcej. Wiele osób myśląc o wykształceniu wyższym widzi tradycyjnych studentów, którzy idą na studia zaraz po ukończeniu szkoły średniej" mówi Walsemann. "Jednak kryzys ekonomiczny, z którym mamy do czynienia w ostatnich latach, sprawił, że wiele osób robi przerwę i powraca do edukacji później, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy lub zmienić ścieżkę kariery. Coraz więcej studentów nie podąża tradycyjną ścieżką".

Badania te sugerują, że system edukacji powinien zachęcać starsze i aktywne zawodowo osoby do zdobywania wyższych kwalifikacji, gdyż może to przynieść wymierne rezultaty w obszarze zdrowia publicznego - podsumowują naukowcy.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Myślenie o przyszłości zdrowsze


Myśl o przyszłości na zdrowie

Blokada sukcesu


Co blokuje twój sukces?

Perfekcjonizm a stres


Stres perfekcjonistki


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.