Głód, agresja i serotonina

Zastanawiałaś się czasami dlaczego stajemy się agresywni jeśli jesteśmy bardzo głodni? Winowajcą może być serotonina, a raczej jej brak. Od dawna wiąże się niski poziom serotoniny z depresją, stanami lękowymi i obsesyjnymi zaburzeniami, ale nowe badania dowodzą, że ma on także związek z impulsywnością i właśnie agresją. Niezbędne aminokwasy potrzebne do wytworzenia serotoniny można dostarczyć organizmowi jedynie z pożywieniem. Faktem jest, że poziom serotoniny spada, gdy nie jemy. Stąd związek między głodem i agresją.

Naukowcy stwierdzili, że przemoc związana z niskim poziomem serotoniny może być skierowana na zewnątrz jak i do wewnątrz (skłonność do samobójstw).

Wyniki badań pacjentów chorujących na depresję dowodzą, że wyższy poziom agresji jest silnie powiązany z niższym poziomem kwasu 5-HIAA w płynie mózgowym. 5-HIAA jest głównym metabolitem serotoniny. Wyniki badań ujawniły również, że obniżenie poziomu 5-HIAA stwierdzono w przypadkach udanych samobójstw.

Grupa duńskich naukowców z kolei mierzyła poziom 5-HIAA u 16 mężczyzn skazanych za zabójstwo, 22 mężczyzn którzy podejmowali próby samobójstwa i kontrolnie u 39 zdrowych osobników płci męskiej. Najniższy poziom 5-HIAA stwierdzono u tych mężczyzn, którzy dokonali zabójstwa na tle seksualnym lub targnęli się na swoje życie.

Liczne badania wykazały, że niski poziom serotoniny jest związany z agresją, nadużywania alkoholu i chorobami psychicznymi. Poziom serotoniny mogą obniżać niektóre leki, a nawet środki na odchudzanie (zmniejszające apetyt) lub sama dieta niskotłuszczowa. Niektóre leki obniżające poziom cholesterolu, wpływają też na obniżenie poziomu serotoniny i powodują drażliwość, skłonność do agresji albo stanów depresyjnych.

Związek między alkoholem, depresją, a przemocą jest dobrze znany. Duża część samobójców nadużywa alkoholu przed śmiercią. Podobnie jest w przypadku sprawców brutalnych przestępstw.

Badania wykazały również, że ludzie z niskim poziomem serotoniny są skłonni nie tylko do agresji i depresji, nadużywania alkoholu i narkotyków, ale także są bardziej impulsywni i mają trudności w kontrolowaniu swojego zachowania w obliczu zagrożenia. Mogą uciec się do agresji w celu osiągnięcia korzyści. Niski poziom serotoniny może prowadzić do niemożności przerwania picia alkoholu, gdy już się zaczęło. A jeśli osoby o niskim poziomie serotoniny zaczynają pić, prawdopodobnie będą one wykazywać zwiększoną tendencję do agresywnego zachowania.

oprac. bajar
na podstawie: Counselor,The Magazine for Addiction Professionals

 

Zobacz również:

Dieta na poprawę nastroju


Dieta na chandrę

Jak odzwyczaić się od cukru


Jak odzwyczaić się od cukru?

Serotonina a osteoporoza


Serotonina a osteoporoza


Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.