Antykoncepcja nie dla każdej

Światowy Dzień Antykoncepcji ma na celu zwiększenie świadomości seksualnej wśród młodych ludzi oraz ułatwienie dostępu do środków antykoncepcyjnych. Doustna antykoncepcja hormonalna to obecnie jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Ale ma też  swoje wady. Czy wszystkie kobiety  mogą ją bezpiecznie stosować?

Zaskakująca przyczyna osteoporozy

Osteoporoza jest problemem bardzo powszechnym. Cierpi na nią nawet 200 milionów ludzi na świecie i 20% Polaków. Poznanie przyczyny stopniowej utraty masy kostnej jest bardzo istotne, ponieważ tylko wtedy można wdrożyć skuteczną terapię i zapobiec bolesnym złamaniom kości. A możliwa przyczyny mogą być zaskakujące. 

Jak uniknąć zakrzepicy w podróży

Wielu z nas już niebawem ruszy na długo wyczekiwany urlop. Warto jednak pamiętać, że długie siedzenie w jednej pozycji, np. w samolocie,  samochodzie czy autokarze, sprzyja zakrzepicy - chorobie żył mogącej pociągać za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Czym jest zakrzepica i jak się przed nią ustrzec? 

7 korzyści z picia naparu z trawy cytrynowej

Trawa cytrynowa to zioło, które pochodzi ze Sri Lanki i południowych Indii, ale obecnie rośnie w wielu krajach na całym świecie. Ten powszechny składnik kuchni azjatyckiej ma również szereg właściwości prozdrowotnych. Przedstawiamy 7 powodów, dla których warto pić napar z trawy cytrynowej.  

Trombofilia sprzyja zawałom

Do zawału serca dochodzi najczęściej z powodu powstania zakrzepu w tętnicy wieńcowej (zwężonej już z powodu obecności blaszek miażdżycowych). Jednym z czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania, jest trombofilia wrodzona – genetyczna skłonność do nadkrzepliwości krwi, która nie daje widocznych objawów. 

Przyczyny bólu pleców po jedzeniu

Ból pleców pojawiający się po jedzeniu jest często wynikiem bólu powstającego w innym obszarze ciała i promieniującego w kierunku pleców. Co może go powodować? Przedstawiamy 8 najczęstszych przyczyn bólu pleców pojawiającego się po jedzeniu.

Domowe sposoby na egzemę

Egzema to uporczywe schorzenie skóry, zwane też wypryskiem. Nie jest zaraźliwe i nie zagraża życiu, ale jest nieprzyjemne. Dowiedz się jak się objawia, jakie są typy egzemy i  przyczyny jej występowania i nawrotów. A przede wszystkim jak ją leczyć domowymi sposobami i jak zapobiegać nawrotom.

Zioła na bezsenność - jakie najlepsze

Bezsenność, trudności w zasypianiu, niespokojne noce … Zaburzenia snu to częsta przypadłość w dzisiejszych czasach. Nie musimy jednak sięgać od razu po tabletki nasenne. Istnieją proste i naturalne rozwiązania, które pozwolą nam przywrócić zdrowy sen. 

Czynniki ryzyka udaru u kobiet

Myślisz, że udar mózgu ciebie nie dotyczy? Mylisz się. Udar mózgu zbiera większe żniwo niż rak piersi, a jego ofiary są coraz młodsze, co czwarty chory ma mniej niż 40 lat. I to kobiety częściej doświadczają udaru niż mężczyźni. I częściej też umierają z tego powodu. Jakie są czynniki ryzyka udaru u kobiet?

Właściwości zdrowotne mumio shilajit

W tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej shilajit stosowany jest od stuleci. Znany i wszechstronnie przebadany jest również na terenie Rosji.  Prawidłowo używany  ma korzystny i wszechstronny wpływ na zdrowie. Jakie korzyści może przynieść i jakie są możliwe skutki uboczne stosowania mumio?   

Przyczyny chronicznego zmęczenia

Każdy doświadcza od czasu do czasu zmęczenia. I powód na ogół jest znany. Często jest to zarwana noc, przemęczenie pracą czy stresujące zdarzenie. Ale bywa, że czujemy się przewlekle zmęczeni i nie wiemy dlaczego. Jakie mogą być powody przewlekłego zmęczenia? Jak im zapobiegać?

Kurkuma na pamięć i nastrój

O kurkumie jest głośno od lat. Naukowcy udowodnili już, że może pomóc w leczeniu raka trzustki, udaru czy choroby Alzheimera a także reumatyzmu. Najnowsze badanie amerykańskich naukowców dostarcza kolejnych dowodów na to, że kurkumina może chronić mózg, poprawić pamięć oraz nastrój. Wszystko dzięki silnemu przeciwutleniaczowi kurkuminie.

Naturalne sposoby na nadciśnienie

Fakt, że masz za wysokie ciśnienie krwi, nie oznacza, że musisz zażywać leki, aby je obniżyć. Istnieją naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia bez leków. Tyle tylko, że są mniej wygodne niż łykanie tabletki, bo wymagają pewnych zmian stylu życia i odżywiania. Ale warto spróbować, bo zmiany przyniosą większe korzyści zdrowotne niż tylko obniżenie ciśnienia.

Właściwości zdrowotne olejku z konopi

Konopie często kojarzy nam się z nielegalnym paleniem psychoaktywnych jointów. Ale oprócz psychoaktywnego kannabinoidu THC, w konopiach znajduje się także legalny kannabinoid CBD, który nie ma właściwości psychoaktywnych i jest bezpieczny. Olejek, który go zawiera, łagodzi objawy wielu chorób, w tym neurologicznych, dolegliwości bólowych, nudności czy wymiotów. 

Jak zabezpieczyć się przed hipertermią przy znieczuleniu

Słyszałaś kiedyś o hipertermii złośliwej – bardzo groźnym zaburzeniu występującym po podaniu znieczulenia ogólnego? Objawia się przede wszystkim sztywnością mięśni i gwałtownym wzrostem temperatury ciała. Hipertermia złośliwa powoduje, że z pozoru niegroźny zabieg chirurgiczny może  skończyć się dla Twojego dziecka tragicznie. Jak się przed tym bronić?

Pies w domu i małe dziecko

Narodziny dziecka to duża zmiana. Nie tylko dla rodziców, ale i dla zwierząt, które muszą przyzwyczaić się do mniejszej uwagi i nowego mieszkańca domu. To, czy pupil będzie wrogiem albo przyjacielem maleństwa, zależy tylko od nas. Zdradzamy, jak pogodzić rodzicielstwo z opieką nad zwierzakiem i sprawić, że pies będzie życiowym kompanem naszego dziecka.

Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.