Celiakia - objawy, diagnostyka

Bóle i wzdęcia brzucha, uczucie pełności i przelewania się, zaburzenie regularności wypróżnień…Objawy zespołu jelita drażliwego (IBS) potrafią być niezwykle uciążliwe. Niekiedy okazuje się jednak że  przyczyną tych dolegliwości jest zupełnie inne schorzenie.

Depresja z przepracowania

Kobiety, które co tydzień pracują w wymiarze 55 godzin lub więcej, mogą mieć większe ryzyko depresji. A praca w weekendy może zwiększać ryzyko depresji zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Do takiego wniosku doszli brytyjscy naukowcy. Jakie czynniki jeszcze mają wpływ na ryzyko zachorowania na depresję?

Skąd czerpać wiedzę o lekach ziołowych

W reakcji na nadmierną chemizację naszego najbliższego otoczenia coraz częściej sięgamy po zioła. Niestety w internecie panuje chaos informacyjny. Dlatego warto sięgnąć po leksykon, w którym znajdziemy opis naturalnych  surowców leczniczych,  stosowanych zarówno w medycynie Zachodu, jak i Wschodu.

Nowe testy prenatalne

We wrześniu 2018 roku do Polski wszedł nowy, nieinwazyjny test prenatalny SANCO. Badanie to służy do oceny ryzyka wystąpienia najczęstszych trisomii płodu, m.in. zespołu Downa, Edwardsa czy zespołu Patau. Wykrywalność testu SANCO przekracza 99%, a kobieta może go wykonać między 10. a 24. tygodniem ciąży.

Czy smartony są przyczyną chrapania?

Gwałtownie rośnie liczba chrapiących. Znanymi przyczynami chrapania są: nadwaga, wiek i spożycie alkoholu lub tytoniu. Ale zdaniem brytyjskich naukowców, niewłaściwe użycie smartfonów również może być odpowiedzialne za ten wzrost.

Właściwości zdrowotne mniszka

Mniszek znany jest wszystkim jako uporczywy chwast ogrodowy. Ale mniszek to także cenna roślina lecznicza. Medycyna ludowa wykorzystuje jego właściwości lecznicze od stuleci. Jakie są potencjalne korzyści zdrowotne mniszka? W jakiej formie najlepiej go spożywać? 

Sposoby na mocne kości

Kości cały czas ulegają przebudowie. Jednak to w okresie młodości proces ten zachodzi najintensywniej. Niska masa mineralna kości jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na osteoporozę, dlatego też należy dążyć do tego, by osiągnąć jak najwyższą szczytową masę kości.

Za wysoki poziom żelaza - co robić

Bardzo boimy się anemii, a zmęczenie, osłabienie i inne tego typu objawy zwykle zrzucamy właśnie na karb niedoboru żelaza. A gdy po wykonaniu badań krwi okazuje się, że żelaza jest tak naprawdę za dużo? To niestety nie powód do radości – nadmiar żelaza może objawiać się podobnie jak jego niedobór, a w dalszych etapach może doprowadzić... do zniszczenia narządów. 

Antykoncepcja nie dla każdej

Światowy Dzień Antykoncepcji ma na celu zwiększenie świadomości seksualnej wśród młodych ludzi oraz ułatwienie dostępu do środków antykoncepcyjnych. Doustna antykoncepcja hormonalna to obecnie jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Ale ma też  swoje wady. Czy wszystkie kobiety  mogą ją bezpiecznie stosować?

Zaskakująca przyczyna osteoporozy

Osteoporoza jest problemem bardzo powszechnym. Cierpi na nią nawet 200 milionów ludzi na świecie i 20% Polaków. Poznanie przyczyny stopniowej utraty masy kostnej jest bardzo istotne, ponieważ tylko wtedy można wdrożyć skuteczną terapię i zapobiec bolesnym złamaniom kości. A możliwa przyczyny mogą być zaskakujące. 

Jak uniknąć zakrzepicy w podróży

Wielu z nas już niebawem ruszy na długo wyczekiwany urlop. Warto jednak pamiętać, że długie siedzenie w jednej pozycji, np. w samolocie,  samochodzie czy autokarze, sprzyja zakrzepicy - chorobie żył mogącej pociągać za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Czym jest zakrzepica i jak się przed nią ustrzec? 

7 korzyści z picia naparu z trawy cytrynowej

Trawa cytrynowa to zioło, które pochodzi ze Sri Lanki i południowych Indii, ale obecnie rośnie w wielu krajach na całym świecie. Ten powszechny składnik kuchni azjatyckiej ma również szereg właściwości prozdrowotnych. Przedstawiamy 7 powodów, dla których warto pić napar z trawy cytrynowej.  

Trombofilia sprzyja zawałom

Do zawału serca dochodzi najczęściej z powodu powstania zakrzepu w tętnicy wieńcowej (zwężonej już z powodu obecności blaszek miażdżycowych). Jednym z czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania, jest trombofilia wrodzona – genetyczna skłonność do nadkrzepliwości krwi, która nie daje widocznych objawów. 

Przyczyny bólu pleców po jedzeniu

Ból pleców pojawiający się po jedzeniu jest często wynikiem bólu powstającego w innym obszarze ciała i promieniującego w kierunku pleców. Co może go powodować? Przedstawiamy 8 najczęstszych przyczyn bólu pleców pojawiającego się po jedzeniu.

Domowe sposoby na egzemę

Egzema to uporczywe schorzenie skóry, zwane też wypryskiem. Nie jest zaraźliwe i nie zagraża życiu, ale jest nieprzyjemne. Dowiedz się jak się objawia, jakie są typy egzemy i  przyczyny jej występowania i nawrotów. A przede wszystkim jak ją leczyć domowymi sposobami i jak zapobiegać nawrotom.

Zioła na bezsenność - jakie najlepsze

Bezsenność, trudności w zasypianiu, niespokojne noce … Zaburzenia snu to częsta przypadłość w dzisiejszych czasach. Nie musimy jednak sięgać od razu po tabletki nasenne. Istnieją proste i naturalne rozwiązania, które pozwolą nam przywrócić zdrowy sen. 

Uwaga: Naturalne i alternatywne metody leczenia mogą zastąpić leki chemiczne, ale nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, żeby w poważniejszych przypadkach skorzystać z pomocy lekarza.Nie odpowiadamy za skutki stosowania terapii opisywanych w tym serwisie, stosujesz je na własną odpowiedzialność.