Wypadanie włosów przy Hashimoto? Przyczyna może Cię zaskoczyć... 

Suchość, łamliwość i wypadanie włosów przy Hashimoto to dość powszechne problemy – nierzadko spowodowane niewyrównaną niedoczynnością tarczycy. Czy wiesz jednak, że za tą uporczywą dolegliwością może stać też... nieleczona celiakia? Okazuje się, że nawet połowa osób z Hashimoto może mieć właśnie celiakię! [1] I nawet o tym nie wiedzieć!

Gdy szampony, odżywki i wcierki nie pomagają...

Masz Hashimoto i robisz wszystko, aby poprawić kondycję swoich włosów – stosujesz specjalistyczne szampony czy odżywki, zażywasz dodatkowe witaminy, korzystasz z odżywiających zabiegów fryzjerskich... A mimo tego włosy nadal wypadają, są suche i łamliwe? 

Sprawdź, czy to przypadkiem nie celiakia – trwała nietolerancja glutenu. To choroba, która bardzo często współwystępuje z zapaleniem tarczycy Hashimoto, z czego niewielu chorych zdaje sobie sprawę. A tymczasem nieleczona celiakia wiąże się z degradacją kosmków jelitowych. Te małe wypustki w jelicie zwiększają powierzchnię chłonną – mają więc ogromny wpływ na przyswajanie substancji odżywczych z pożywienia, suplementów czy leków. W konsekwencji organizm narażony jest na niedobory i związane z nimi np. wypadanie włosów.

Celiakia a Hashimoto i niedoczynność tarczycy

Nieleczona celiakia oddziałuje dwutorowo. Po pierwsze – niekorzystnie wpływa na organizm, mogąc powodować np. suchość i wypadanie włosów, problemy skórne, zmęczenie, spadek nastroju, nieregularne miesiączki, nerwowość... Jak widzisz, objawy trwałej nietolerancji glutenu są bardzo podobne do tych przy Hashimoto. Po drugie – nieleczona celiakia może powodować problemy z wyrównaniem poziomu hormonów ze względu na to, że leki mogą nieprawidłowo się wchłaniać. 

Nic więc dziwnego, że ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) zaleca wykonanie badania na celiakię u wszystkich osób z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy [2]. 

A czy celiakia nie jest przypadkiem chorobą wieku dziecięcego?

To bardzo często powtarzany mit! Tymczasem: „obec­nie 60% nowo rozpoz­nawanych przypad­ków celi­akii doty­czy osób dorosłych (szczyt zachorowań przy­pa­da na 3. i 4. dekadę życia), spośród których 15–20% ma pon­ad 60 lat” [3].

Celiakia nie jest również chorobą, która może minąć – od momentu postawienia diagnozy na diecie bezglutenowej trzeba być już do końca życia. 

Badania na celiakię – od czego zacząć?

Warto wiedzieć, że celiakii nie da się potwierdzić tylko jednym badaniem. Celiakia może wystąpić jednak tylko u osób, które mają określone geny. Pierwszym badaniem, które warto wykonać, jest więc test genetyczny. Jako jedyny pozwala całkowicie wykluczyć celiakię – jeśli nie masz predyspozycji, nie zachorujesz.

U osób, u których geny zostaną wykryte, prowadzi się dalszą diagnostykę. Wykonywane są badania krwi, a czasami również biopsja jelita. Dlaczego lepiej nie zaczynać od badań krwi? Przede wszystkim dlatego, że pokazują tylko aktualny stan. Mogą one ponadto dać fałszywie ujemny wynik na bardzo wczesnym etapie choroby i u niektórych osób, które nie wytwarzają przeciwciał.

Źródła:
[1] I. Wentz, Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie, Kraków 2017.
[2] Nowe wytyczne diagnostyki celiakii wg Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), oprac. A. Rybak, „Standardy Medyczne Pediatria” 2012, 9, s. 179–184.
[3] D. Sato­ra, K. Bochen, A. Prys­tu­pa, J. Pietraszek-Mam­carz, J. Mosiewicz, J. Sch­abows­ki, Celi­akia – choro­ba nie tylko dziecię­ca, „Fam­i­ly Med­i­cine & Pri­ma­ry Care Review” 2011, 13, 1, s. 91.

Autor: www.testDNA.pl

 

Zobacz również:

Piękne włosy dzięki diecie


Dieta dla włosów

Pielęgnacja włosów ziołami


Pielęgnacja włosów ziołami

Włosy suche i łamliwe


Włosy suche i łamliwe