Włosy dobrze umyte

Jak myć włosy? Co za pytanie? Każdy to potrafi. A może jednak tylko tak ci się wydaje. Podpowiadamy jak prawidłowo myć włosy, by dłużej zachowały swoje zdrowie. Bo nawet najlepsze środki do pielęgnacji włosów nie pomogą jeśli będziemy myć je nieodpowiednio.

  • Wybór szamponu ma znaczenie. Obfita piana nie świadczy o jakości szamponu, a raczej o tym, że szampon zawiera mnóstwo substancji myjących, a znacznie mniej składników pielęgnacyjnych. Zazwyczaj najlepszy wybór to zwykły, neutralny i łagodnie działający szampon. Jedynie przy problemach z włosami (np. łupież, zbytnie przetłuszczanie się włosów czy ich nadmierne wysuszenie) potrzebujemy specjalnych szamponów dedykowanych do naszego typu włosów.

  • Szczotkowanie przed myciem. Dokładne wyszczotkowanie włosów ma znaczenie, gdyż usunie pozostałości produktów do stylizacji i rozdzieli wszystkie pasma, by woda i szampon łatwiej wniknęły we włosy.

  • Więcej nie znaczy lepiej. Użyj niewielkiej dawki szamponu (nie więcej niż kleks wielkości orzecha laskowego).  Szampon to nie  odżywka, która odżywia twoje włosy, nawet jeśli producenci zachwalają jego pielęgnacyjne właściwości. To po prostu detergent i jego nadużywanie może za bardzo wysuszyć włosy i je osłabić. Odmierzoną dawkę szamponu wymieszaj z niewielką ilością wody i dopiero taki roztwór nałóż na włosy przy użyciu obu rąk.

  • Masaż zdziała cuda. Po rozprowadzeniu szamponu połóż obie dłonie na głowie i palcami energicznie wcieraj szampon w skórę głowy przez co najmniej 3 minuty. Poprawi to ukrwienie skóry i tym samym odżywi włosy.

  • Odżywka  tylko na włosy. Unikaj wcieranie jej w skórę głowy. Nałóż trochę odżywki na dłoń, rozetrzyj ją palcami i delikatnie wetrzyj we włosy. Przed spłukaniem rozprowadź odżywkę równomiernie po włosach grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. 

  • Skrupulatne płukanie nieodzowne. Nawet najlepszy i najdroższy szampon trzeba dokładnie wypłukać z włosów. Włosy płucz tak długo aż zaczną skrzypieć, gdy potrzesz je dwoma palcami. Do ostatniego płukania możesz użyć naparów z ziół dopasowanych do rodzaju i koloru twoich włosów (zobacz Ziołowe płukanki do włosów). Zalecane jest również ostatnie płukanie włosów w zimnej wodzie. Zimna woda zamknie łuski włosa, co sprawi, że będą bardziej błyszczące.

  • Suszenie też ma znaczenie. Nigdy nie susz włosów, które jeszcze ociekają woda. Zawsze najpierw delikatnie podsusz je ręcznikiem. Jeśli suszysz włosy suszarką, pamiętaj by nie trzymać jej bliżej niż 20 cm od głowy i by nie używać zbyt gorącego nawiewu.  Suszenie rozpocznij od tyłu głowy i stopniowo przechodź ku przodowi. Układając fryzurę pamiętaj, by strumień powietrza z suszarki kierować zawsze zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, bo wtedy łuski włosa ułożą się płasko i włosy będą miały większy połysk.

barb

 

Zobacz również:

Pielęgnacja włosów ziołami


Pielęgnacja włosów ziołami

Własne szampony ziołowe


Szampony i płukanki własnej roboty

Postaw włosy na głowie


Jak szybko poprawić fryzurę