Ciężkie włosy – dar czy przekleństwo?

„Och, jakie piękne, gęste włosy, jaki gruby warkocz pani ma!” – takie okrzyki na pewno codziennie słyszą właścicielki grubych, ciężkich i gęstych włosów. Rzeczywiście, włosy niczym fryzura filmowej Jagny budzą podziw w osobach postronnych. Trzeba jednak nie lada wysiłku, by utrzymać je w odpowiedniej kondycji, a co najtrudniejsze – by umiejętnie je stylizować.

Przykrości związane z posiadaniem ciężkich włosów

Jak wyglądają ciężkie włosy na głowie właścicielki? Zwykle to osoby o włosach długich, gęstych, i przeważnie splecionych we francuski warkocz bądź zwykły koński ogon. Takie skromny zasób fryzur to niestety przekleństwo osób posiadających tak gęste włosy. Gdy natura obdaruje włosami grubymi i mocnymi, zwykle są one też i ciężkie. Ich grubość sprawia, że im dłuższe włosy, tam bardziej obciążone, tym trudniej unieść je u nasady , a przez to stylizować jakąkolwiek fryzurę. Włosy ciężkie zwykle wyślizgują się z koka, nie dają się unieść u nasady, robione na nich loki rozprostowują się. Jest jeszcze jeden ich defekt natury pielęgnacyjnej – włosy ciężkie często przetłuszczają się u nasady, przy skórze głowy, tam są bardzo oklapnięte, natomiast zniszczone i wystrzępione są na końcówkach. Daje to nieelegancki efekt. Osoby cieszące się grubymi, gęstymi i długimi włosami często używają mnóstwa kosmetyków stylizujących, by móc uzyskać jakikolwiek efekt bliski zamierzonemu i wymarzonemu, czyli na przykład piękne okalające głowę loki. W rzeczywistości nie wyglądają one tak, jak powinny, szybko się prostują pod wpływem ciężkości, a tony kosmetyków do stylizacji na pewno nie pomagają urodzie i zdrowiu tak układanych włosów. Jest to główny powód, dla którego właścicielki takich włosów zazdroszczą posiadaczkom włosów nieco lżejszych, mniej gęstych, w myśl zasady „mniej włosów – mniejszy problem”. To również z powodu uciążliwej i bezsensownej stylizacji kobiety o gęstych i grubych włosach często noszą fryzury skromne, zwyczajnie związane w koński ogon lub wręcz ścięte na krótko.

Włosy ciężkie idealne do niektórych fryzur

Choć stylizacja ciężkich, grubych i długich włosów to wyższa szkoła jazdy dla ich posiadaczek, to jednak wprawny fryzjer z pewnością dostrzeże wiele możliwości stylizacji dla takich włosów. Są to włosy idealne dla pewnego rodzaju fryzur. Na przykład tych wymagających tworzenia ciekawych, misternych splotów z długich włosów. Są to włosy doskonałe dla francuskich warkoczy, tak zwanych „kłosów”, które bardzo efektownie wyglądają oplecione fantazyjnie wokół całej głowy. To dobre włosy do tapirowania i stroszenia ich we fryzury rodem z pokazów mody dla oryginalnych, zwariowanych fryzur. Włosy ciężkie są też dobre tam, gdzie stosuje się różnego rodzaju upięcia w postaci spinek, klamer, szpilek do włosów. Ich struktura jest na tyle niewygodna, że nie utrzymują ich w odpowiedniej stylizacji niemal żadne kosmetyki, nawet te z górnej półki, najmocniejsze, za to wszelkie ozdoby do włosów nieźle sobie z nimi radzą.

Jak sobie radzić z ciężkimi włosami?

Włosy ciężkie posiada wiele kobiet, to ich naturalny atut. Jak go wykorzystywać? Chyba jedną z najprzyjemniejszych opcji wykorzystania, i to dosłownego, swoich włosów jest ich... sprzedawanie. Można tego dokonać w niektórych punktach fryzjerskich, które skupują włosy (na kilogramy), by później przerabiać je na peruki. Co ciekawe, za kilogram włosów mocnych, grubych, o ładnym odcieniu i zdrowych, można dostać nawet kilkaset złotych. To z pewnością dobra wiadomość dla osób, którym gęste włosy ciążą, i które chciałyby się ich pozbyć, a jednak czegoś im żal.

Krótka fryzura też jest pewną alternatywą dla posiadaczek takich niesfornych włosów. Włosy gęste ciekawie wyglądają w przypadku krótkich, nastroszonych i fantazyjnie wycieniowanych fryzur. Dodatkowym pocieszeniem dla posiadaczek takich czupryn niech będzie fakt, że osoby o gęstych, długich włosach mają zwykle takie rysy twarzy, że dobrze wyglądają w krótkich fryzurach.

Nie wolno więc załamywać się tylko dlatego, że ma się włosy niezbyt podatne na stylizację, czyli grube, ciężkie i gęste. Z pewnością można znaleźć wiele ich zalet, wśród nich na przykład tę oczywistą, że grube, długie włosy to atut każdej prawdziwej kobiety, a każda pani spotkana na ulicy z pewnością zazdrości tym, które mogą się poszczycić tak bujnymi włosami.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

 

Zobacz również:

Dobór fryzury do urody


Dobór fryzury do urody

Fryzura do typu urody


Fryzura skrojona na miarę

Fakty i mity na temat włosów


Fakty i mity na temat włosów