Kiedy wykorzystuje się szamponetki i inne techniki farbowania tymczasowego?

Zmiana koloru włosów to jedna z najczęściej przeprowadzanych metamorfoz u kobiet w każdym wieku. Najczęściej malujemy sobie włosy na stałe, farbami trwałymi, by uzyskać efekt raz na długi czas, i ewentualnie tylko powtarzać zabieg w celu rozjaśnienia lub przyciemnienia brzydkich odrostów raz na miesiąc czy dwa.

Bywa jednak, że chcemy "zaszaleć" ze zmianą koloru tylko na próbę, by sprawdzić, jak będziemy się czuć z nowym kolorem, lub przemalować włosy na kolor zielony czy niebieski, z którym nie zamierzamy chodzić na co dzień, a który jest idealny akurat na potrzeby jednorazowego wyjścia na imprezę. Wówczas stosujemy szamponetki, spraye koloryzujące. Jest to najbezpieczniejszy sposób farbowania, choć nie zawsze efekt będzie taki, jak byśmy sobie tego życzyli. Często bowiem jest on uzależniony od struktury włosa, więc gdy są one porowate, włosy mogą mieć nierówny, brzydki odcień.

Jak stosuje się szamponetki?

Stosowanie farb do koloryzacji nietrwałej jest niezwykle proste i bezpieczne, spokojnie możemy je wykonywać u siebie w domu. Szamponetkę z wybranym kolorem stosuje się tak, jak zwykły szampon. To znaczy, że zawartość opakowania należy wylać na zwilżone dłonie, rozprowadzić do uzyskania piany i wmasowywać przez kilka minut we włosy. Następnie spłukujemy pianę, suszymy lub pozostawiamy do wyschnięcia włosy i możemy cieszyć się nowym kolorem. Przy stosowaniu szmaponetki ważne jest, by piankę rozprowadzać po włosach dość długo i bardzo dokładnie. Ważne jest też to, by wybrać odpowiedni odcień szamponetki do swojego rodzaju włosów. Ponieważ jest to koloryzacja nietrwała, to oznacza, że pigment farby osadza się tylko na powierzchni włosa, nie wypłukuje więc najpierw naturalnego barwnika ze środka włosa. Innymi słowy - pigment farby musi mieć na tyle silny i intensywny kolor, by przykrył ten naturalny. Najlepiej więc na stosowaniu szamponetek wychodzą blondynki, a także ciemne blondynki. Osoby o ciemnych włosach mogą mieć pewne problemy z uzyskaniem odpowiednio głębokiego odcienia. Jeśli ma się długie włosy, wówczas można pokusić się o zastosowanie więcej niż jednego opakowania szmaponetki. W tym przypadku jest identycznie jak z farbą permanentną - im więcej włosów, tym więcej barwnika potrzeba. Poza tym nie musimy się specjalnie obawiać jeśli zrobimy coś nie tak stosując szamponetkę, bo w jej przypadku kolor powinien zmyć się po pierwszym czy drugim myciu. Lepiej jednak stosować ją na włosy zdrowe i lśniące, wówczas uzyska się lepszy efekt.

Stosowanie sprayów koloryzujących

Ciekawym rozwiązaniem w przypadku nietrwałej koloryzacji jest stosowanie koloryzujących sprayów. Mają one za zadanie szybko i łatwo pokryć włosy kolorem bez konieczności moczenia ich. Spraye koloryzujące mają zazwyczaj odważne, śmiałe kolory i zastosowanie ich to kwestia kilku sekund. Wystarczy w tym celu wziąć spray o odpowiednim kolorze i spryskać nim pasemko lub całe włosy. W tym przypadku mamy nieco większe pole do popisu niż gdy chodzi o szamponetkę. Możemy bowiem nieco dokładniej pokryć włosy farbą. Ważne jest też to, że intensywność sprayu nie zależy od koloru włosów. Oznacza to, że możemy zastosować spray brązowy na czarnych włosach i będzie wyglądał dokładnie tak samo jak brązowy na bardzo jasnych włosach. Jest to najbezpieczniejsza metoda farbowania włosów bez potrzeby przeprowadzania specjalnych zabiegów koloryzujących. Poza tym jest bezpieczna, gdyż pigment osadza się na powierzchni włosa, nie wnika w głąb niego. Spray koloryzujący z łatwością zmywa się już po pierwszym wyjściu, jest więc idealny na szybkie zaszokowanie znajomych nowym kolorem włosów. Trzeba jednak bardzo uważać podczas ich aplikowania - łatwo można pobrudzić nimi wszystko dookoła, nie tylko włosy. Ponieważ jest to farba zmywalna, należy też uważać na to, by podczas szalonej imprezy nie spocić się zanadto i nie przebywać w wilgoci, gdyż farba może zwyczajnie spłynąć.

Kiedy używamy farb nietrwałych?

Farby nietrwałe to doskonały wynalazek kosmetyczny. A przy okazji świetna alternatywa dla farb trwałych, co do których nigdy nie mamy absolutnej pewności, czy kolor, jaki chcielibyśmy uzyskać będzie dokładnie tym, jaki uzyskamy. W przypadku farb nietrwałych ta niepewność znika, bo gdyby nawet okazało się, że źle wyglądamy w nowym kolorze, to bardzo łatwo się tego koloru pozbywamy, po prostu myjąc włosy. Są więc świetne na krótkie wyjścia, podczas których chcemy zaszokować wyglądem, albo na przykład gdy potrzebujemy zatuszować odrosty, a nie mamy możliwości przeprowadzenia trwałej koloryzacji. Farby takie są też dobrym pomysłem, gdy chcemy zobaczyć jak będziemy wyglądać w diametralnie innym od naturalnego kolorze włosów.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

 

Zobacz również:

Jaki kolor włosów?


Jak dobrać kolor włosów

Jaki kolor włosów?


Dobór koloru włosów do urody

Kolor włosów po ziołach


Popraw kolor włosów naturalnie