Domowe sposoby pielęgnacji włosów

Szczególnie w okresie świątecznym należy zadbać o to, by włosy były zdrowe. Ich kondycję można poprawić na wiele sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie domowych, naturalnych środków do pielęgnacji. Jest to świetna alternatywa dla osób, które starają się nie stosować drogich, a niekiedy nieskutecznych produktów. Oto kilka pomysłów na to, jak można poprawić stan i wygląd swojej fryzury przed świętami Bożego Narodzenia.

Kilka wskazówek na początek

Zanim przystąpi się do sporządzania specjalnych masek, naparów i szamponów do pielęgnacji włosów, warto zapamiętać kilka cennych wskazówek, które pomogą w codziennej ich prawidłowej pielęgnacji. Przede wszystkim należy regularnie podcinać zniszczone końcówki, tak by podczas rozczesywanie i prostowania włosy jeszcze bardziej się nie rozdwajały. Warto używać łagodnych szamponów, najlepiej przeznaczony dla dzieci. Warto również uważać na szampony ziołowe, które mogą jeszcze dodatkowo wysuszyć już i tak zniszczone włosy. Ponadto warto podkreślić, że włosy, które są myte w zbyt gorącej wodzie, dużo szybciej ulegają uszkodzeniu. Po każdy myciu trzeba wcierać we włosy specjalną odżywkę regenerującą, która sprawi, że włosy będą łatwiejsze w rozczesywaniu i mniej poplątane. Nie należy zapominać o tym, że, odżywka powinna być nakładana wyłącznie na włosy, a nie na skórę głowy (dzięki temu uniknie się przedwczesnego przetłuszczania włosów). Należy też unikać produktów, które w swoim składzie zawierają duże ilości alkoholu ( denat/etanol), ponieważ przyspieszają one wysuszanie się włosów. Jeżeli włosy będą płukane w zimnej wodzie, łuski zostaną domknięte, a fryzura będzie dużo prostsza do ułożenia i lśniąca. Po umyciu, nie należy zbyt inwazyjnie czesać włosy. Wystarczy delikatnie przeczesać je grzebieniem, tak, by nie były poplątane i szybciej schły.

Błyszczące i mocne

Jest kilka sposobów na to, aby w prosty i naturalny sposób sprawić, że nasze włosy będą lśniły zdrowym blaskiem. Wystarczy przygotować roztwór szklanki z soku cytryny oraz szklanki wody destylowanej. Mieszaniną trzeba wypłukać włosy, zaraz po ich umyciu. Innym, lecz równie skutecznym środkiem na miękkie i błyszczące włosy jest roztwór składający się z trzech szklanek piwa oraz jednej szklanki wody. Tym produktem również należy wypłukać włosy po ich uprzednim umyciu.

Suche i słabe

Jeżeli włosy są suche i osłabione farbowaniem, oraz innymi mechanicznymi uszkodzeniami, jak na przykład prostowanie, warto przed zastosowaniem drogich, aptecznych produktów, zastosować sprawdzone metody naszych babć. Wystarczy, że na umyte włosy zaaplikuje się kilka łyżek pełnotłustego mleka. Po około 15 minutach, można spłukać mleko z głowy. Jeżeli zabieg będzie wykonywany regularnie, włosy staną się mniej łamliwe i bardziej nawilżone. Innym znanym sposobem, który stosowała większość babć, jest sporządzenie maseczki jajecznej. Najpierw należy ubić białko na sztywną pianę, a dodać do niego żółtko. Taką maskę trzeba nałożyć na mokre włosy, a następnie wskazane jest założenie ręcznika, bądź czepka foliowego. Maskę spłukuje się z włosów po upływie 20-30 minut. Można też wymieszać łyżeczkę oliwy z oliwek z żółtkiem i taką maskę odżywczą nałożyć na około 20 min na włosy. Inną metodą na poprawę kondycji suchych i zniszczonych włosów jest sporządzenie maseczki z dwóch żółtek, z dodatkiem soku z cytryny oraz łyżeczką rumu. Następnie włosy należy wypłukać ciepłą wodą, do której dodano uprzednio sok z cytryny.

Sposób na nawilżenie

Jednym z najczęstszych problemów zniszczonych włosów jest ich wysuszenie przez częste farbowanie i prostowanie. Istnieją jednak proste metody na to, by w szybkim czasie poprawić kondycję włosów. Jednym z pomysłów jest natarcie włosów oraz skóry głowy pół godziny przed myciem oliwą, olejem rycynowym lub sojowym. Do tego można dodać witaminę A, a następnie na głowę nałożyć czepek fryzjerski. Aby efekt nawilżenia był jeszcze lepszy, na czepek można zarzucić ręcznik, dzięki czemu składniki odżywcze znajdujące się w oliwie lepiej wnikną w strukturę włosa.

Tłuste włosy

Wiele młodych osób, lecz nie tylko, boryka się z problemem szybkiego przetłuszczania się włosów. Jednak istnieje kilka domowych sposobów na to, by skóra głowy funkcjonowała w prawidłowy sposób. Wystarczy płukać włosy 2-3 razy w tygodniu mieszanką z jajek, rumu i soku z cytryny. Można również pokusić się o wcieranie w skórę głowy naparu z czarnej rzodkwi. Bez wątpienia jedną z najpopularniejszych metod naszych mam i babć była metoda płukania włosów wywarem ze skrzypu polnego, czy też mycie włosów jasnym piwem. Dzięki temu fryzura jest pięknie ułożona, a struktura włosa wzmocniona.

Domowe sposoby farbowania

Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją domowe sposoby koloryzacji włosów na jasny i ciemny odcień. Aby uzyskać jasną barwę, wystarczy wypłukać włosy naparem z rumianku, szałwii, czy też kwiatu lipy. Jaśniejszy odcień włosów uzyska się także po przez płukanie włosów w wywarze z łupin cebuli. Równie łatwo można przygotować napar, który zabarwi włosy na ciemniejszy odcień. Wystarczy poświęcić parę chwil na sporządzenie naparu z kłącza tataraku i kory dębowej lub orzecha włoskiego oraz szyszek chmielu.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

 

Zobacz również:

Naturalne maseczki na włosy


Domowe maseczki na włosy

Piękne włosy dzięki diecie


Dieta dla włosów

Fryzura do typu urody


Fryzura skrojona na miarę