Pielęgnacja włosów suchych i łamliwych

Twoje włosy nagle tracą połysk, zaczynają przypominać siano, łamią się i rozdwajają na końcach? Z takimi kłopotami można naprawdę szybko się uporać.

Tylko w zupełnie wyjątkowych przypadkach przyczyną problemu jest zaburzone funkcjonowanie gruczołów łojowych. Zazwyczaj przyczyną problemów z przesuszonymi włosami jest niewłaściwa lub niedostateczna pielęgnacja, nadmiar słońca, stres czy źle dobrane lub zbyt częste zabiegi fryzjerskie.

Jak temu zaradzić?

Rozwiązanie problemu jest proste i w zasięgu ręki każdej z nas. Oto co radzi znana niemiecka stylistka Marlies Moeller na łamach swojej książki Sekrety pięknych włosów.

 1. Na początek warto wziąć do ręki lusterko i uważnie przyjrzeć się włosom ze wszystkich stron, również z tyłu. Bez trudu zauważymy, które partie są szczególnie zniszczone – włosy uszkodzone są jaśniejsze i wyraźnie nastroszone. Dzięki takim oględzinom dowiemy się, które miejsca natychmiast potrzebują pomocy – często zupełnie wystarczy, gdy intensywnie odżywiającymi kosmetykami potraktuje się tylko pojedyncze pasma.

 2. Lepiej nie myć włosów codziennie, a co dwa dni. Do odświeżenia i poprawienia fryzury wystarczy zwykle mgiełka nawilżająca lub utrwalająca pianka. W niektórych przypadkach można tez umyć samą grzywkę lub włosy na karku – pozostałe włosy należy wtedy starannie upiąć lub nawinąć na wałki.

 3. Unikajmy wszystkiego, co może przesuszyć włosy, a więc chlorowanej wody, słońca, trwałej ondulacji, rozjaśniania, częstego stosowania suszarki czy lokówki i wreszcie nadmiaru środków do stylizacji.

 4. Warto zainwestować w dobry, intensywnie odżywiający włosy szampon. Po każdym myciu trzeba też pamiętać o bardzo starannym płukaniu włosów, tak by nie zostały w nich nawet minimalne ilości szamponu.

 5. Nie zapominajmy o maskach i odżywkach do włosów. Im częściej będziemy je stosować, tym lepiej. Po nałożeniu kosmetyku warto owinąć głowę folią – pod wpływem ciepła zawarte w produktach olejki i woski lepiej rozłożą się na włosach.

 6. W przypadku włosów bardzo zniszczonych stylistka proponuje trzy bardzo skuteczne metody poprawy ich wyglądu:

  Metoda błyskawiczna: tuż przed myciem nałożyć na końcówki włosów maskę lub inny produkt pielęgnacyjny. Zostawić na chwilę i dokładnie spłukać. Następnie umyć włosy jak zwykle, wysuszyć i wymodelować.

  Metoda 30-minutowa: postępować jak w metodzie błyskawicznej, tym razem jednak delikatnie wcierając wybrany kosmetyk w skórę głowy. Taki masaż poprawi ukrwienie i wzmocni działanie substancji odżywczych. Na zakończenie należy owinąć głowę folią lub ręcznikiem. Po 20-30 minutach włosy spłukać, umyć szamponem, wysuszyć i wymodelować.

  Metoda najskuteczniejsza: polega na użyciu intensywnie pielęgnującego produktu, który działa przez całą noc. W czasie snu kosmetyki dozują substancje odżywcze, :wysyłając” je tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Rano wystarczy go spłukać, włosy umyć, wysuszyć i wymodelować.

 7. Jak najczęściej warto suszyć włosy na powietrzu, a suszarki używać tylko do końcowego modelowania. Jeszcze lepiej będzie używać do tego celu wyłącznie wałków.

 8. Grzebienie i szczotki muszą być dobrej jakości. Włosy przesuszone i zniszczone są tak szorstkie, łamliwe i porowate, że tandetne i źle wykończone narzędzia po prostu zaplątują się we włosach albo wyrywają je i pogłębiają istniejące już uszkodzenia. 

Więcej porad na temat pielęgnacji i stylizacji różnego rodzaju włosów znajdziesz w książce Sekrety pięknych włosów, w której stylistka Marlies Moeller, zdradza wiele ze swoich sekretów. Znajdziesz tam rozwiązania przeróżnych problemów z włosami, dowiesz się jak dobrać fryzurę do typu włosów oraz okoliczności, jak wykonać masaż skóry głowy, jak się odżywiać, by mieć piękne włosy, jakich kosmetyków używać, jak suszyć włosy, a także porady na temat trwałej ondulacji czy zagęszczania włosów. Ten bogato ilustrowany poradnik z pewnością przyda się każdej kobiecie dbającej o wygląd swoich włosów. Polecamy!

 

Zobacz również:

Dobór fryzury do urody


Dobór fryzury do urody

Własne szampony ziołowe


Szampony i płukanki własnej roboty

Piękne włosy dzięki diecie


Dieta dla włosów