Pielęgnacja a wypadanie włosów

Czasami zła pielęgnacja włosów może prowadzić do wypadania włosów. Włosy są w stanie wytrzymać dużo eksperymentów robionych przez człowieka, ale czasami zdarza się, że tych eksperymentów było nieco za wiele i wówczas włosy zaczynają wypadać lub łamać się u podstawy.

Niestety, jeśli ktoś planuje w ciągu 2-3 tygodni zrobienie trwałej ondulacji, rozjaśnienie włosów i pomalowanie ich na jakiś kolor może się spodziewać, że włosy nie wytrzymają takiego tempa nakładania na nie agresywnych środków chemicznych i, mimo stosowania odżywek, zaczną wypadać lub łamać się.

Drugą ważna sprawą jest leczenie skóry głowy przy różnych zmianach skórnych. Zazwyczaj niewielkie zmiany na skórze głowy są lekceważone - łupież traktowany jest jako coś normalnego , co się zdarza i trzeba kupić tylko szampon – nawet nasilone wypadanie włosów rzadko bywa kojarzone z łupieżem.

Bardzo często osoby przebywające dużo poza domem, podróżujące i nocujące w różnych warunkach mają niestety możliwość zarażenia się niezbyt przyjemną chorobą jaka jest grzybica skóry głowy. Grzybica jest także groźna dla małych dzieci chodzących do przedszkola lub szkoły, gdzie dziecko może głową zetknąć się z głową zarażonego dziecka i choroba przechodzi błyskawicznie na jego głowę. W takich miejscach jest tak, że jedno zarażone dziecko potrafi być sprawcą zarażenia całej grupy i to w przeciągu kilku – kilkunastu dni.
Grzybica co prawda nie powoduje wypadania włosów, ale ich łamanie, co jednak może doprowadzić wręcz do łysienia. Jednak aby przerwać w danej grupie zarażanie się wzajemne leczeniu muszą być poddane wszystkie dzieci. Niektóre typy grzybicy są traktowane jako bardzo poważna choroba zakaźna i leczenie odbywa się w szpitalu zakaźnym.

W niewielu przypadkach nawet zbyt częste suszenie włosów bardzo gorącym strumieniem powietrza z suszarki powoduje, że nasila się wypadanie włosów - niewiele osób kojarzy te dwa fakty.

Często wypadanie włosów jest spowodowane złym doborem fryzury – przed laty taką fryzurą był „koński ogon” - uczesanie to powraca w różnych formach obecnie – małe dziewczynki są czesane w tzw. kucyki, kitkę, które to fryzury powodują zbyt mocne naciągnięcie skóry na głowie oraz mechaniczne wręcz wyrywanie włosów z głowy.

Bardzo niekorzystne dla włosów jest tapirowanie – kilkanaście lat temu czesanie włosów , szczególnie u fryzjera zawsze łączyło się z tapirowaniem, a to jest po prostu splątanie włosów i wyrywanie ich podczas rozczesywania.

Dużo osób robi bardzo poważny błąd podczas normalnej pielęgnacji zdrowych włosów – po umyciu włosów, szczególnie gdy włosy są dłuższe rozczesywane są przed wyschnięciem – takie postępowanie powoduje wyrywanie włosów i nadwyrężenie wielu mieszków włosowych, które dosyć szybko zrzucą włosy.

Przebywanie na słońcu z nieosłoniętymi włosami, szczególnie włosów jasnych lub jeszcze gorzej włosów rozjaśnionych, pozbawionych zupełnie melaniny. Takie włosy bardzo często zaczynają wypadać. Może to zdarzyć się dość szybko po słonecznych kąpielach – pamiętajmy , że im włosy jaśniejsze, tym bardziej bezbronne wobec promieni UV.

Artykuł przygotowany przez ekspertów Kliniki Handsome Men

 

Zobacz również:

Piękne włosy dzięki diecie


Dieta dla włosów

Pielęgnacja włosów ziołami


Pielęgnacja włosów ziołami

Dobór koloru włosów do urody


Dobór koloru włosów do urody