Naturalne sposoby na rzadkie włosy

Rzadkie włosy są coraz częstszą przyczyną popadania w kompleksy wielu kobiet. U niektórych pań rzadkie i cienkie włosy są nieodłącznym elementem ich urody, bowiem w taki sposób zaprogramowała je natura. Z kolei u innych, rzadkie włosy są skutkiem destrukcyjnych zabiegów, jak farbowanie czy trwała ondulacja, wynikiem przebytych chorób, które sieją spustoszenie i osłabiają organizm i intensywnym leczeniem (antybiotykoterapia, chemioterapia), nieprawidłową pielęgnacją włosów, zabiegami przedłużania bądź zagęszczania, nieleczonym tłustym łupieżem, burzą hormonów i wieloma innymi, niewymienionymi czynnikami.

Rzadkie włosy uwidaczniają się wówczas, kiedy ich posiadaczka nosi długą fryzurę. O wiele łatwiej jest uzyskać efekt puszystych włosów, jeżeli fryzura jest krótka/ średniej długości oraz kiedy jest prawidłowo ostrzyżona – sprawna ręka operatora i starannie wycieniowane włosy sprawiają wrażenie gęstszych i lepiej się układają.

Nie zapominajmy także o pielęgnacji kosmyków. W obecnych czasach drogeryjne półki uginają się pod ciężarem kosmetyków przeznaczonych wyłącznie do pielęgnacji włosów rzadkich. Ich celem jest nadanie objętości i puszystości fryzury bez nadmiernego obciążania. Podobnie jest z kosmetykami do stylizacji – zazwyczaj mają one specjalnie skomponowaną formułę, która niweluje ryzyko oklapnięcia włosów, dzięki czemu czupryna sprawia wrażenie bardziej gęstej niż jest w rzeczywistości. Zatrzymując się przy kosmetykach pielęgnacyjnych należy wspomnieć, że ich nieodłącznym elementem jest chłodna/ letnia woda. Dlaczego? Otóż chłodna woda nie tyle nie pobudza gruczołów łojowych do wytężonej pracy, co zamyka łuski włosa.

Tuż po spłukaniu odżywki warto zamoczyć włosy w naparze z pokrzywy oraz skrzypu polnego i wykonywać delikatny masaż skóry głowy. Działanie ziół zostało już niejednokrotnie potwierdzone. Płukanie włosów ziołami po ich każdorazowym myciu przyspieszy ich wzrost, zniweluje przetłuszczanie, wzmocni i odżywi cebulki włosowe oraz w pewnym stopniu zapobiegnie rozwojowi łupieżu. Najlepsze są świeże zioła, niemniej w okresie jesienno-zimowym powinno się je zastępować suszonymi.

Optyczny efekt gęstszych włosów uzyskamy również przy pomocy suszarki. Ważne jest, aby pochylić głowę i kierować nawiew powietrza w kierunku od karku aż po same końcówki. Uwaga! Nie należy używać gorącego powietrza, ponieważ w niedługim czasie włosy staną się przesuszone, łamliwe i zniszczone. Strumień płynący z suszarki musi być chłodny, a samo urządzenie powinno być wyposażone w funkcję jonizacji celem uniemożliwienia elektryzowania kosmyków i wygładzenia ich.

Innym naturalnym sposobem jest nawinięcie włosów na wałki. Grubość wałków ma wpływ na końcowy efekt skrętu włosów. Im mniejsze wałki, tym uzyskamy mniejsze loki. Natomiast duże i grube wałki tworzą delikatne fale i znakomicie unoszą włosy do góry. O ile istnieje taka możliwość pozwólmy włosom samoistnie wyschnąć, np. zakręćmy je na noc lub zastosujmy tzw. termoloki. Alternatywą tradycyjnych wałków są papiloty. Włosy nawinięte na papiloty tworzą efekt fantazyjnych spiralek, których grubość zależy od grubości zastosowanych papilotów.

Trwała ondulacja a rzadkie włosy

Jest to temat dyskusyjny, bowiem wszystko zależy od kondycji włosów. O ile kosmyki nie są zniszczone można pokusić się o wykonanie kwaśnej trwałej na grubych wałkach. Efektem tego będzie delikatnie pofalowana i puszysta fryzura – włosy zostaną podniesione u nasady, dzięki czemu proces ich przetłuszczania nie będzie się rzucał w oczy. Jeżeli jednak kosmyki były poddawane wielokrotnym zabiegom farbowania/ rozjaśniania, końcówki są suche i łamliwe, to zrobienie trwałej, nawet lekkiej nie jest zalecane. Trwała ondulacja jest zabiegiem, w którym występuje proces chemiczny i prawie zawsze nie jest to obojętne dla włosów. Poza tym czupryna poddana trwałej ondulacji wymaga szczególnej pielęgnacji i regeneracji, a zaniedbanie jej w krótkim czasie objawi się tzw. sianem na głowie.

Naturalne sposoby na uzyskanie gęstych włosów nie są inwazyjne. Oczywiście można poddać rzadkie włosy zabiegowi przedłużania bądź zagęszczania, jednak przed ostateczną decyzją warto się dogłębnie zastanowić, gdyż zabieg ten nie jest obojętny dla włosów, a niewłaściwie wykonany może doprowadzić nawet do częściowego wyłysienia. Osoby o słabych cebulkach i skłonnościach do wypadania włosów muszą mieć na uwadze fakt, iż doczepiane pasma w dużym stopniu obciążają naturalne kosmyki. Te z kolei pod wpływem ciężaru mogą po prostu wypaść, skutkiem, czego będą łyse placki na powierzchni skóry głowy. Tak, więc zanim zdecydujesz się na zagęszczenie/ przedłużenie włosów uzbrój się w cierpliwość i wypróbuj szereg naturalnych sposobów na uzyskanie gęstej i puszystej fryzury.


Artykuł napisany przez ekspertów
Kliniki Handsome Men - www.handsomemen.pl

 

Zobacz również:

Własne szampony ziołowe


Szampony i płukanki własnej roboty

Piękne włosy dzięki diecie


Dieta dla włosów

Choroby skóry głowy


Choroby skóry głowy