Dobór koloru włosów do typu urody

Każda z nas jest inna i niepowtarzalna. Jednak niezależnie od cech, którymi się różnimy wszystkie chcemy wyglądać olśniewająco. Perfekcyjny wygląd to nie tylko stosowanie ekskluzywnych kosmetyków i godziny spędzone na zabiegach upiększających. Perfekcyjny wygląd to współgranie wszystkich detali, które tworzą spójną całość. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym typom urody i dobierzmy do każdej z nich odpowiedni kolor włosów.

Przede wszystkim harmonia

Wśród panującej, obiegowej opinii kolor włosów powinien być tak sam jak kolor oczu i karnacji. Tak naprawdę okazuje się, że ma się to nijak do prawdy – bo czy osoba o niebieskich oczach powinna mieć niebieskie włosy? A może kobieta o alabastrowej skórze musi zafarbować włosy na jasny lub biały kolor? Są to mrzonki, bowiem pierwszą zasadą jest, aby karnacja, oczy i włosy nie były w identycznym samym odcieniu!

Polska jest krajem słowiańskim, a Polki uważane są za najpiękniejsze. Stwierdzenie to nie dotyczy wyłącznie Polaków – niejednokrotnie obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski zwracali uwagę na urodę kobiet, twierdząc, że jest ona zjawiskowa.

Okazuje się, że większość Polek ma chłodny typ urody, który niejednokrotnie jest nieprawidłowo podkreślany. Wychodząc na ulicę miast możemy zobaczyć panie o bardzo jasnej karnacji, jasnych brwiach i oprawie oczu z zafarbowanymi na czarno włosami. W efekcie wyglądają one jak wampirzyce bądź baby-jagi. Podobnie jest z paniami o śniadej karnacji farbujące włosy na platynowy blond – wygląda to, co najmniej śmiesznie i nienaturalnie.

Chłodny typ urody powinien współgrać z chłodnymi barwami, a więc będą to popielate blondy, stonowane brązy i czernie. Panie o ciemniejszej karnacji powinny farbować swoje włosy ciepłymi odcieniami, czyli złocistymi lub miodowymi blondami, ciepłymi brązami, złocistym kolorem miedzi – dozwolone są również ciepłe odcienie rudości.

Sprawa może się nieco skomplikować, jeżeli do koloru karnacji i włosów dołożymy kolor oczu. Zasada jest jedna – panie o niebieskich, szarych i zielonych oczach powinny wybrać ciepłe kolory. Z kolei oczy brązowe znakomicie współgrają z chłodną paletą barw. Istnieje tu pewna zasadność, albowiem naturalne blondynki zazwyczaj mają niebieskie bądź zielone oczy, a szatynki i brunetki oczy szare, niebieskie, brązowe i piwne.

Ciemny kolor włosów uwidocznia wszelkie niedoskonałości

Niestety, jest to smutna prawda. Ciemny kolor włosów postarza, wyostrza rysy, uwidocznia zmarszczki i niedoskonałości cery, jak chociażby trądzik, blizny i przebarwienia. Ciemny i czarny kolor włosów przeznaczony jest dla kobiet o zdrowej cerze, które nie borykają się z pryszczami, nie mają rozszerzonych porów, zaskórników, cery nadmiernie łojotokowej (świecąca cera rzuca się w oczy) i trupiobladej.

Blond – nie dla każdego

Stwierdzenie „nie każda kobieta może być blondynką” jest złe, ponieważ tak naprawdę każda z nas może poddać swoje włosy agresywnemu zabiegowi rozjaśniania. Dlatego też o wiele lepiej posłużyć się stwierdzeniem „każda kobieta może być blondynką, ale nie każdej to pasuje”.

Kolor blond o wiele lepiej sprawdza się w przypadku cery problematycznej i optycznie odmładza. Poza tym, pomijając uszczypliwe komentarze o paniach mających jasny kolor włosów, blondynki uważane są, jako osoby radosne i wrażliwe. Jeżeli twoja karnacja jest jasna, wręcz alabastrowa wybierz złoty odcień blondu – w ten sposób zaakcentujesz subtelną różnicę pomiędzy kolorem skóry, a kolorem włosów, które nie będą zlewać się w jedną całość. Niektóre blondynki mają ciemniejszy kolor skóry i to właśnie one mogą cieszyć się platynowym blondem. Kolor ten nadaje się również dla szatynek, jednak w tym przypadku kolor ich naturalnych kosmyków nie może być bardzo ciemny.

Garść cennych informacji

  • Jeżeli planujesz po raz pierwszy zafarbować włosy wybierz odcień różniący się od naturalnego koloru o 2-3 tony.

  • Farbując jasne włosy na ciemny kolor nie zapomnij o przyciemnieniu brwi i oprawy oczu. Postępuj podobnie w przypadku zmiany koloru z czarnego na blond.

  • W sezonie letnim rozjaśnij kolor swoich włosów o 1-2 odcienie – nie więcej. W ten sposób dodasz kosmykom świetlnych refleksów. Zimą zaś przyciemnij czuprynę.

Artykuł przygotowany przez Klinikę Handsome Men - www.handsomemen.pl

 

Zobacz również:

Jaki kolor włosów?


Jak dobrać kolor włosów

Włosy w lecie


Włosy w promieniach słońca

Kolor włosów po ziołach


Popraw kolor włosów naturalnie