Fakty i mity na temat włosów

Na przestrzeni wielu ostatnich lat powstały pewne stwierdzenia na temat pielęgnacji włosów, które były przekazywane w tradycji ustnej i w końcu uznane zostały za fakt. Nie są one jednak zawsze prawdziwe. Warto wyjaśnić ile jest w nich prawdy, ponieważ dzięki temu będziemy mieli jasność sytuacji, w jaki sposób pielęgnować nasze włosy, aby im nie zaszkodzić.

Obcinanie włosów powoduje, że stają się bardziej gęste.

Nieprawda. Każdy ma określony rodzaj włosów i nie da się go aż tak radykalnie zmienić jakbyśmy chcieli. Oczywiście podcinanie włosów może im pomóc, ponieważ usuwamy wtedy rozdwojone końcówki i unikamy ich dalszego rozdwajania się. Nie można jednak powiedzieć, że włosy stają się przez to bardziej gęste. Poza tym nie można przyspieszyć naturalnego tempa wzrostu włosa.

Zgolenie włosów na łyso zahamuje łysienie.

Nieprawda. Proces łysienia nie ma nic wspólnego z długością włosów. Ale dłuższe włosy mogą mieć lekko zwiększoną tendencję do wypadania, ze względu na zwiększony ciężar, a więc obciążenie cebulek.

Przez całe nasze życie włosy będą miały taką samą strukturę.

Nieprawda. Na strukturę włosów mogą mieć bowiem wpływ czynniki hormonalne i włosy, które przez większą część życia były proste mogą zacząć się falować i odwrotnie.

Stres może przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów.

Prawda. Zdenerwowanie i negatywne emocje mogą spowodować przejściowy problem nadmiernego wypadania włosów.

Codzienne mycie włosów je przesusza.

Nieprawda. Jeśli widzimy, że nasze włosy wymagają codziennego mycia, róbmy to, ale postarajmy się dobrać odpowiednie kosmetyki, do codziennej pielęgnacji włosów.

Włosy częściej myte, szybciej się przetłuszczają.

I tak i nie. Prawda, ale tylko wtedy, gdy szampon jest agresywny i zawiera za dużo substancji myjących. Skóra potrzebuje warstewki ochronnego tłuszczu sebum i jeśli ta warstwa zostanie zmyta, skóra szybko zaczyna produkować nową. Należy więc do mycia tłustych włosów używać do łagodnych szamponów.

Codzienne długotrwałe szczotkowanie włosów przyspiesza ich wzrost.

Nieprawda. Nadmierne szczotkowanie włosów może uszkodzić ich strukturę i przyspieszyć ich wypadanie.

Codzienny masaż głowy wzmacnia włosy.

Prawda. Masaż poprawia ukrwienie skóry głowy i tym samym jej dotlenienie. W efekcie włosy są lepiej odżywione.

Odżywka, którą należy spłukać nie przynosi korzyści. Lepiej zostawić ją na całą noc na włosach i dopiero rano spłukać.

Nieprawda. Pamiętajmy, używajmy kosmetyków zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli na etykiecie jest napisane, że składniki danej odżywki wnikają we włosy w ciągu kilku minut, nie przedłużajmy tego czasu do kilku godzin. Możemy tylko zbytnio obciążyć włosy i nie osiągniemy oczekiwanego rezultatu.

Warto weryfikować wszystkie spostrzeżenia na temat pielęgnacji włosów, które wpoiły nam mamy i babcie. Tylko dzięki temu zapewnimy naszym włosom prawidłową pielęgnację, a nie serię niesprawdzonych i nieprawdziwych rad.

artykuł napisany we współpracy z Kliniką Handsome Men

 

Zobacz również:

Postaw włosy na głowie


Jak szybko poprawić fryzurę

Pielęgnacja włosów ziołami


Pielęgnacja włosów ziołami

Choroby skóry głowy


Choroby skóry głowy