Operacja plastyczna nosa - nie tylko kaprys

 Nos jest jednym z najbardziej widocznych organów naszego ciała. Wielu ludzi uważa, że jego nos nie jest ładny i że nie pasuje swoim wyglądem do reszty twarzy. Nos zbyt szeroki lub z garbem, potrafi niejednokrotnie wpłynąć na komfort życia osoby dotkniętej takim „defektem”, powodując nie tylko kompleksy, ale także bardzo często i stany depresyjne. 

Operacja plastyczna nosa, zwana także rynoplastyką przychodzi z pomocą tym wszystkim, którzy chcą poprawić wygląd swojego nosa. Zabieg rynoplastyki należy do jednego z najpopularniejszych w chirurgii estetycznej. Dzięki takiej operacji możliwa jest zmiana całego nosa, jak i także tylko jego niewielkiej części, która nam się nie podoba.

Nos jest narządem węchu i początkiem dróg oddechowych. Tworzą go kości oraz chrząstki pokryte skórą. We wnętrzu nosa znajduje się jama nosowa, która przedzielona jest na pół przegrodą chrzęstno - kostną. Zmieniając kształt i położenie tychże elementów, można korygować wygląd nosa m.in. poprzez jego zmniejszenie, czy też korekcję skrzydełek nosa. Operację nosa przeprowadza się z dwóch powodów - estetycznych i medycznych. W przypadku tego pierwszego, celem zabiegu jest wykonanie korekty nosa, tak aby nadać mu zgrabny kształt oraz proporcjonalność. Jeżeli zaś chodzi o powód drugi wykonania zabiegu, to zadaniem jego jest zrekonstruowanie struktury nosa, uszkodzonej w wyniku (m.in. wad wrodzonych, urazu, chorób). 

Septoplastyka jest jednym z powszechniejszych zabiegów laryngologicznych, polegających na wyprostowaniu przegrody nosowej, która m.in. utrudnia oddychanie. 

Konchoplastyka zaś dotyczy plastyki przerośniętych małżowin nosowych. 

Ważne! Rynoplastyka należy do wysoce inwazyjnych procedur. Wpływają na to względy anatomiczne, techniczne, jak i psychologiczne. Jednakże ta chirurgiczna korekta umożliwia skorygowanie wielu niedoskonałości nosa. 

Wskazaniami do wykonania zabiegu są takie defekty jak: 

 • opadający lub zbyt szpiczasty czubek 
 • asymetryczność 
 • zbyt wysoki grzbiet nosa 
 • zbyt duży nos 

Rynoplastyka może być przeprowadzona dwoma metodami: 

Zamkniętą - stosowana jest w większości przypadków. Chirurg cięcia wykonuje od wewnątrz, przez otwór nosowy. Po zabiegu nie ma widocznych blizn. 
Otwartą - cięcie prowadzone jest prostopadle do przegrody nosowej. Pozostają niewielkie, mało widoczne blizny pozabiegowe. 

Przedstawiając plastykę nosa, nie można pominąć zabiegu wtórnej rynoplastyki. Jej celem jest poprawienie niezadowalających efektów poprzedniej operacji. Zabieg ten można wykonać dopiero po upływie co najmniej roku od poprzedniego zabiegu. Rynoplastyce można poddać się już w młodym wieku. Jedynym warunkiem jest to, aby nos osiągnął swój „dorosły” wygląd. U dziewcząt, proces ten jest zakończony około 15 - go roku życia. W przypadku chłopców wynosi 16 - 17 lat. Co do górnej granicy wiekowej, to nie jest ona określona. Osoba, która decyduje się na zabieg, musi jednak zdawać sobie sprawę z tego, że po ukończeniu 35 lat, skóra zaczyna tracić elastyczność oraz zdolność regeneracji. Czynniki te mogą mieć wpływ na efekt końcowy zabiegu, jak i na czas gojenia się ran pooperacyjnych. Decydując się na zabieg, nie należy oczekiwać cudów. Nie da się bowiem uzyskać kształtu idealnego. Istotne jest to, aby „nowy” nos harmonizował z całą twarzą. 

Zanim dojdzie do operacji, pacjent wykonuje szereg badań m.in. 

 • morfologia 
 • mocz 
 • poziom glukozy na czczo 

Dwa tygodnie przed zabiegiem zakazane jest zażywanie leków zaburzających krzepnięcie krwi. Niewskazane jest także opalanie twarzy. Dwa tygodnie przed operacją i 6 tygodni po niej, nie wolno palić papierosów. Nie zaleca się przeprowadzania zabiegu w okresie okołomiesiączkowym. 

Jak każdy zabieg operacyjny, również ten posiada przeciwwskazania

 • choroby zakrzepowo - zatorowe 
 • cukrzyca 
 • problemy kardiologiczne 
 • opne zapalenie twarzy i zatok 

W przypadku korekcji, która dotyczy chrzęstnej części nosa, zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Czas jego trwania to 1 - 1,5 godziny. Pacjent w szpitalu pozostaje 2 - 3 godziny. Korekcja całkowita nosa odbywa się w znieczuleniu ogólnym, trwa 2 - 4 godziny. Pacjent pozostaje w szpitalu 1 - 4 dni. 

Jak wygląda zabieg? Skóra nosa zostaje oddzielona od podtrzymującej ją konstrukcji chrzęstno - kostnej. Potem jest modelowana do uzyskania zamierzonego kształtu (o metodach zabiegu była mowa powyżej). Po zakończeniu operacji zakładany jest opatrunek, który ma za zadanie utrwalić nowy kształt nosa. Opatrunek może być gipsowy, bądź też plastrowy (zależy od potrzeby). Pacjent nosi go przez 10 dni. Przez dobę po zabiegu założone są w dziurkach od nosa setony, które zapobiegają krwawieniu. 

Ból po zabiegu nie jest aż tak uciążliwy. Jednakże w celu usunięcia tego dyskomfortu, może pacjent stosować specjalny masaż uciskowy, według instrukcji lekarza. W czasie trwania rekonwalescencji, najbardziej nieprzyjemną dolegliwością jest niemożność oddychania przez nos (na skutek obrzęku). Objawy ustępują po 7 - 14 dniach. Obrzęki wokół oczu utrzymują się do kilku tygodni (po ich zniknięciu widać dopiero efekty zabiegu). 

W okresie pozabiegowym ważne jest przestrzeganie zaleceń: 

 • nie wolno schylać się oraz dźwigać (3 tygodnie) 
 • należy unikać sportów kontaktowych (6 - 8 tygodni) 
 • należy zrezygnować z sauny i solarium (około 3 miesiące) 

Możliwe powikłania to: 

 • krwawienie
 • infekcje 
 • zropienie nosa 
 • powstawanie blizn przerostowych 

Dla tych wszystkich, którzy chcieliby wymodelować kształt nosa bez potrzeby poddania się operacji, są dwie alternatywy:

Korekta nosa przy użyciu kwasu hialuronowego - dzięki iniekcji tego preparatu w odpowiednie miejsca w nosie, można wizualnie poprawić: 

 • za mały nos 
 • nieproporcjonalnie duży czubek nosa 
 • za bardzo uniesiony nos 
 • skrzywienie nosa po złamaniu 
 • brak wykształconego „mostka” pomiędzy trzonem, a czubkiem nosa 

Ważne! Przez wzgląd na skomplikowaną budowę nosa, lekarz przeprowadza wpierw analizę, czy korekta bez użycia skalpela jest możliwa. 

Zabieg odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, trwa około 15 minut. Niestety efekty nie są trwałe. Kwas hialuronowy charakteryzuje się wchłanianiem przez organizm. W celu podtrzymania efektów, należy zabieg powtórzyć po roku. 

Zwężenie czubka nosa przy pomocy nici liftingujących - procedura zabiegu polega na umieszczeniu pod skórą specjalnych nici. Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym. Trwa kilkanaście minut. Ta forma korekcji bez skalpela również nie należy do trwałych. Nici ulegają rozpuszczeniu. Chcąc zachować efekty, po pewnym czasie trzeba zabieg powtórzyć. 

Źródła: operacjanosa.pl, medic-beauty.pl, chirurgia-plastyczna.med.pl, R. Meyer „Secondary Rhinoplasty”, wydawnictwo Springer 2011 rok. 

 

Zobacz również:

Zmiany na paznokciach


Co mówią zmiany na paznokciach

Odzyskaj płaski brzuch


Odzyskaj płaski brzuch

Domowe usuwanie piegów


Kuracje na piegi i przebarwienia